Tegoroczne wydanie "Diagnozy społecznej", przygotowanej pod redakcją profesora Janusza Czapińskiego i profesora Tomasza Panka, po raz kolejny pokazało, że jaworznianie są zadowoleni z jakości życia i mogą czuć się bezpiecznie w swoim mieście. Na taki stan główny wpływ mają niski poziom stresu i brak patologii. Mieszkańcy ocenili także, że nie mają powodów do denerwowania się na decyzje władz miasta.
Głównym wskaźnikiem ujętym w "diagnozie", na który składało się wiele poszczególnych elementów prezentowanych w dokumencie, była "jakość życia różnych grup społeczno-demograficznych". Spośród dużych miast branych pod uwagę w diagnozie, Jaworzno zostało sklasyfikowane w tej kategorii na 5 miejscu. Przed nami znalazł się Toruń, Warszawa, Poznań i Kraków, z kolei na niższych pozycjach są m.in. Gdynia, Szczecin, Katowice, Wrocław, czy Bielsko-Biała. Tabelę 26 miast zamykają Sosnowiec i Włocławek.
Z diagnozy wynika, że Jaworzno jest miastem, w którym występuje najmniej patologii spośród wszystkich samorządów objętych badaniami. Mieszkańcy deklarują także niski poziom stresu, na co wpływ mają m.in. pozytywne doświadczenia w zakresie ekologii i kontaktów z urzędami. W obu tych kategoriach Jaworzno zostało sklasyfikowane na 1. miejscu co oznacza, że poziom patologii i stresu jest w naszej społeczności najmniejszy. Nieco niżej jaworznianie ocenili swój dobrostan psychiczny (4.miejsce) i dobrostan społeczny (5.miejsce), a także dobrostan fizyczny (10.miejsce), dobrobyt materialny (11.miejsce), kapitał społeczny (12.miejsce) i poziom cywilizacyjny (25.miejsce).
Jaworzno jest też jednym z miast, w którym decyzje i działania władz najmniej denerwują mieszkańców. Takie zdenerwowanie wśród jaworznian wyraziło tylko 8,3 % respondentów. Mniej powodów do narzekania mieli tylko mieszkańcy Gdyni i Bielska-Białej - 6,2 i 6,7 proc. Bardziej "nerwowi" są natomiast mieszkańcy Katowic (14,8 %), Gliwic (15,4 %) i Rudy Śląskiej (18,4 %). A najmniej zadowoleni ze swoich przedstawicieli są mieszkańcy Wałbrzycha, tam działania władz denerwują aż 37 proc. społeczności lokalnej.
Z pełnym opracowaniem pn. "Diagnoza Społeczna 2013 - Warunki i Jakość Życia Polaków" można zapoznać się TUTAJ.