Asystent Osoby Niepełnosprawnej

10 sierpnia 2012, 16:12

fot. http//www.flickr.com/photos/cacis

W Jaworznie rusza pilotażowy program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej". Projekt skierowany jest do niepełnosprawnych mieszkańców miasta, którzy od 1 września do 29 listopada br. mają szansę uzyskać bezpłatne profesjonalne wsparcie i pomoc w codziennym funkcjonowaniu.

- Osoby niepełnosprawne, które chcą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie, często napotykają na szereg barier, m.in. architektonicznych czy komunikacyjnych - mówi Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. - Rodzina osoby niepełnosprawnej często nie jest w stanie zapewnić jej pomocy w pełnym wymiarze. Stąd zrodziła się potrzeba zaoferowania osobom niepełnosprawnym profesjonalnego wsparcia, dzięki któremu wzrosną ich możliwości samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb.

Głównym celem Programu "Asystent Osoby Niepełnosprawnej" (AON) jest aktywizacja i uspołecznianie osób niepełnosprawnych poprzez wspieranie ich w wykonywaniu codziennych czynności, umożliwianie uzyskania jak największej samodzielności życiowej,pomaganie w realizacji programu rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także ułatwianie uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.

Program skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 18 lat posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz osób dorosłych posiadających orzeczenie o stopniu niepełnoprawności (znacznym, umiarkowanym) lub grupę inwalidzką (I, II), będących mieszkańcami Jaworzna.

Usługa "Asystenta Osoby Niepełnosprawnej" będzie realizowana na terenie Jaworzna od 1 września do 29 listopada br., przez 5 dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 22.00.

Do zadań Asystenta Osoby Niepełnosprawnej należy towarzyszenie i wspomaganie osoby niepełnosprawnej m.in. w:

• poruszaniu się po mieście i w korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej (dojazd w wybrane miejsce, np.: praca, szkoła, przedszkole, placówka rehabilitacyjna, poradnia, sklep itp.);
  • komunikacji z otoczeniem (w tym pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i innych, np. zakupy, wizyta u lekarza);
  • kontaktach społecznych - udział w imprezach kulturalnych, wyjściach do kin, teatrów, muzeów, na koncerty, na spotkania towarzyskie, itp.;
  • domu:
    • podczas nieobecności rodzica/opiekuna prawnego, spowodowanej ważną koniecznością życiową: załatwienie sprawy urzędowej, wizyta u lekarza, losowe zdarzenie (np. pogrzeb);
    • wspólne spędzanie czasu wolnego mające na celu pomoc w nauce, rozwój zainteresowań.

- Asystent nie świadczy usług opiekuńczych i nie wyręcza osoby niepełnosprawnej z danych czynności tylko jej pomaga i mobilizuje do aktywności życiowej - dodaje Monika Włodarczyk-Raczek. - Pomoc Asystenta jest bezpłatna. Wszelkie dodatkowe koszty, np. bilety do kin, muzeów, teatrów itp. - z wyjątkiem opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej przez Asystenta - ponosi osoba korzystająca z usługi.

Jedna osoba niepełnosprawna może korzystać z pomocy AON do trzech razy w tygodniu, przy minimalnym czasie jednorazowej usługi - 2 godz. W celu skorzystania po raz pierwszy z usług AON należy:

• wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny od września b. r. na stronie internetowej PSOUU Koło w Jaworznie: www.psouujaworzno.org.pl lub w siedzibie PSOUU: Jaworzno, ul. Chopina 19, w godz. od 8.00 do 16.00),
  • złożyć formularz wraz z aktualnym orzeczeniem/decyzją ZUS przez osobę niepełnosprawną lub jej prawnego opiekuna u koordynatora AON, w siedzibie PSOUU Koło w Jaworznie.

W uzasadnionych przypadkach (brak możliwości samodzielnego dotarcia do siedziby PSOUU lub/i brak prawnego opiekuna) zgłoszenie może nastąpić w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

W naszym mieście projekt realizuje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jaworznie. Wszelkie informacje dotyczące usług AON udzielane będą pod numerem tel. 32 / 616 35 89, w godz. od 8.00 do 14.00.