Patron dla Gimnazjum

17 października 2013, 12:33

Janusz Korczak został patronem Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Narodowej. Na piątkowej uroczystości wręczenia sztandaru i nadania imienia szkole zjawili się między innymi przedstawiciele władz miasta i przyjaciele szkoły.

- Nadając szkole imię Janusza Korczaka, pragniemy, by ten człowiek, który nie znosił "celebry, banałów, frazesów", nie zamienił się w pomnik, ale dzięki doskonałej znajomości psychiki dziecięcej, poczuciu humoru i braku złudzeń "żył" wśród nas, bowiem Jego teksty, doświadczenia, postawy stanowią doskonałe źródło wiedzy i powinny dzisiaj być ważnym głosem w dyskusjach o wychowaniu - mówiła podczas uroczystości Dorota Dubiel, dyrektor placówki.

Człowiek z krwi i kości

Jak podsumował Prezydent Paweł Silbert, uroczystość została przygotowana perfekcyjnie. - Od początku, od zgłoszenia kandydata na patrona nie było żadnych kontrowersji. Ucieszyłem się, że szkoła dostanie patrona, który jest mocno określony - człowiek z krwi i kości, taki, którego życiowa postawa, działanie, nie budziły żadnych wątpliwości. Motto na sztandarze i słowa przytoczone w ślubowaniu mogą być wskazaniem życiowym dla wielu ludzi - dodał prezydent.

Janusz Korczak był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek