Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Historyczne murale

28 października 2013, 12:48

Blisko 320 farb i 350 metrów powierzchni zostało przeznaczonych do wykonania historycznych murali na terenie Jaworzna. Widokami sprzed lat ozdobiono jaworznickie przejścia podziemne i wiadukty.

- Pomysł ozdobienia Jaworzna kolorowymi graffiti i muralami narodził się kilka miesięcy temu. W mieście mamy sporo wiaduktów i przejść podziemnych, które często narażone są na akty wandalizmu. W ciągu roku wielokrotnie odnawialiśmy zniszczone obiekty. Stąd pomysł, aby niechciane napisy zastąpić różnymi formami artystycznego wyrazu - mówi Nikodem Motyka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Jaworzno sprzed lat

Jak mówią artyści realizujący projekt, jaworznickie murale były swojego rodzaju wyzwaniem.

- Wiedziałem że rysunek nie będzie ani mały, ani prosty do wykonania, dlatego zdecydowałem się zebrać zespół ludzi, z którymi wcześniej już pracowałem. Spajder Jeruzalem - człowiek zajmujący się street artem, wpadł na pomysł użycia projektora. ON-ER, student irlandzkiego ASP był odpowiedzialny za wizualizacje. Ja za kontakt ze zleceniodawcą, dogranie spraw organizacyjnych i utrzymanie konwencji - mówi Marcin Skurowski, jeden z twórców historycznych murali. - Mural na wiadukcie na ul. Kolejowej malowaliśmy przez tydzień w dwie osoby. Na ponad 100 metrów kwadratowych zużyliśmy około 200 farb. Po tej bardzo udanej realizacji dostaliśmy kolejne zamówienia. Mural połowę mniejszy powstał na Leopoldzie.

Mural znajdujący się w przejściu podziemnym na Leopoldzie artyści malowali dwadzieścia godzin, a dwa z Osiedla Stałego zostały ukończone w cztery dni.

- Za każdym razem wprowadzaliśmy innowacje dotyczące kolorystyki i doboru materiałów ale każdy rysunek był utrzymany w tej samej konwencji, co jest rzadkością na skalę kraju! - podkreśla Marcin Skurowski.

Pocztówki z przeszłości

Murale wykonane przez artystów z małopolski przedstawiają miejsca, które w mieście można jeszcze zobaczyć, ale i te, które istnieją tylko na starych fotografiach. W przejściu podziemnym na Leopoldzie powstał mural przedstawiający stację kolejową Jaworzno, która w ubiegłym wieku obsługiwała pociągi kursujące pomiędzy Szczakową a Chrzanowem. Budynek stacji znajdował się pomiędzy Leopoldem a centrum miasta. Z kolei mural na ul. Kolejowej przedstawia ul. Grunwaldzką - wówczas Krakowską - z 1940 roku i z czasów obecnych. By uatrakcyjnić widoczność murali, jaworznicki MZDiM zamontował oświetlenie, które pozwoli na ich obejrzenie również po zapadnięciu zmroku. Ostatnio wykonane w przejściu podziemnym na Osiedlu Stałym murale obrazują nieistniejący już obiekt pływalni i widok ul. Morcinka z lat 60-tych ubiegłego wieku.

Jaworznickie akcenty

Zagospodarowana została również m.in. przestrzeń w przejściu podziemnym pomiędzy ulicami  Piekarską i Ławczaną oraz przy ul. Mostowej, na których możemy zobaczyć prace jaworznianina Mateusza Wolskiego oraz artystów z Centrum Kultury Teatr Sztuk.

Wszystkie projekty zostały zabezpieczone systemami antygraffiti. Powierzchnie potencjalnie narażone na akty wandalizmu zostały pokryte odpowiednim preparatem, który tworzy powłokę zabezpieczającą. Z tak zabezpieczonej powierzchni niepożądane graffiti usuwane jest przy użyciu myjki ciśnieniowej.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek