Rynek bez samochodów

28 października 2013, 13:54

Dobiegają końca prace związane z projektem "Rynek Od.Nowa". Tym samym dużymi krokami zbliża się wprowadzenie planu nowej organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta. Zgodnie z zapowiedziami, jego głównym elementem jest całkowite wyeliminowanie ruchu samochodów z rynku.

Zamknięcie rynku dla ruchu kołowego będzie oczywiście miało wyjątki. Na płytę główna ciągle będą mogły wjeżdżać pojazdy służb ratunkowych, mundurowych i miejskich. Dojazd do okolicznych punktów usługowych i handlowych będą mieli zapewniony także dostawcy, ale jedynie w wyznaczonych godzinach. Ruch po płycie głównej - po śladzie starej drogi - będzie także możliwy dla mieszkańców posesji przy ulicach Pocztowa, Słowackiego i Sienkiewicza. Jednocześnie we wszystkich przypadkach wjazd na rynek będzie możliwy jedynie od strony Muzeum Miasta - tj. skrzyżowania ulic Pocztowej, Zielonej i Narutowicza.

- Bez ograniczeń dla kierowców pozostanie wciąż ulica Mickiewicza i Sławkowska. Ale nie graniczą one bezpośrednio z główną płytą. Zostało to zresztą zaakcentowane podziałem Rynku na dwie części - brukowaną i "zieloną" - mówi Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Administracji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Aby usprawnić ruch w bezpośrednim sąsiedztwie rynku zmiany wprowadzono także na przyległych drogach. Jednokierunkowe będą teraz ulice Sądowa i Biała. Również na ulicę Królowej Jadwigi – na odcinku od ulicy Św. Wojciecha do ulicy Farnej - wraca ruch jednokierunkowy. Zmieni się również charakter ulicy Plac św. Jana „pod kościołem”, która pomiędzy ul. Królowej Jadwigi a ulicą Mickiewicza będzie drogą wewnętrzną.