Koniec odbioru bio-odpadów

29 października 2013, 09:32

W październiku dobiega końca odbiór odpadów biodegradowalnych z posesji oraz stanowisk kontenerowych. Cały czas jest możliwość oddawania liści i skoszonej trawy w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Martyniaków 8 lub kompostowania ich we własnym zakresie.

Jedną z grup odpadów komunalnych zbieranych selektywnie są tzw. bioodpady. Należą do nich opadłe z drzew liście, skoszona trawa, rozdrobione gałęzie, kora drzew, słoma, trociny, chwasty, ściółka małych zwierząt domowych. Na tego typu odpady przeznaczone są pojemniki i worki koloru brązowego. Zgodnie z umową na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Jaworzna, którą Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych zawarł ze spółką MPO, wymienione wyżej odpady odbierane są w okresie od 1 kwietnia do 31 października.

- Mamy świadomość, że szczególnie w okresie dużego natężenia prac w ogródkach są problemy z terminowym odbiorem brązowych worków. Przepraszamy mieszkańców za te niedogodności. Mogą one wynikać z faktu, że do tej pory, w przeciwieństwie do innych frakcji odpadów zbieranych selektywnie, odpady zielone nie były odbierane od mieszkańców i dla firmy, która się tym zajmuje jest to nowe zadanie – mówi Piotr Jamróz rzecznik MZNK.

Mieszkańcy Jaworzna podeszli do selektywnego zbierania i wyrzucania odpadów zielonych bardzo rzetelnie. Często z jednej posesji oddawanych było od kilku do kilkunastu pełnych worków. Przypominamy, że istnieje jednak bardziej ekologiczny sposób pozbywania się skoszonej trawy, liści, a także odpadów kuchennych, np. obierek warzyw i owoców – jest to kompostowanie. Uzyskany w procesie kompostowania materiał wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. To najkorzystniejszy dla środowiska nawóz naturalny, a jego produkcja nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Na stronie internetowej www.mznk.jaworzno.pl (dział Odpady Komunalne zakładka Jak kompostować) został opublikowany poradnik dla osób, które chcą kompostować odpady we własnym ogródku i nie wiedzą jak sie za to zabrać.

- Jeśli mimo zakończenia odbioru odpadów zielonych nadal będą mieli państwo do oddania skoszoną trawę lub liście opadłe z drzew, a nie kompostujecie odpadów we własnym zakresie, to można je oddawać przez cały czas nieodpłatnie w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – wyjaśnia Piotr Jamróz.

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajduje się przy ul. Martyniaków 8, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 16.00.

ObrazekObrazekObrazek