Decyzja PO i lewicy: nauczyciele bez pensji

29 października 2013, 14:58

Radni  Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna zdecydowali, że najprawdopodobniej 1 listopada nauczyciele nie otrzymają pensji. Za przeniesieniem środków na płace dla oświaty opowiedziały się kluby Jaworzno Moje Miasto oraz Prawa i Sprawiedliwości. Niestety przewagą głosów 14 do 7 - radni Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna pozbawili wynagrodzeń pracowników oświaty. Prezydent Miasta przez trzy godziny przekonywał, by te środki przekazać na płace dla nauczycieli - niestety jednak bezskutecznie.

O tym, że pod koniec roku zabraknie pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników oświaty wiedziano od dawna. Z decyzją o przesunięciu środków wstrzymywano się jednak do ostatniej chwili licząc, że do kasy miasta wpłyną wszystkie rządowe pieniądze przewidziane na ten cel. Tak się jednak nie stało. Aby zapewnić wypłatę wynagrodzeń Prezydent Miasta przygotował uchwałę, która zakładała przesunięcie środków z innych kategorii wydatków właśnie na oświatę. Dzięki temu możliwe byłoby utrzymanie płynności finansowej w szkolnictwie i bieżące wypłacanie pensji nauczycielom. Ponad 3 godziny prezydent Paweł Silbert oraz Skarbnik Miasta odpowiadali na wątpliwości, pytania, a często nawet i zarzuty kierowane ze strony reprezentantów klubów radnych Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna. Jak się okazało, polityka wzięła górę nad merytorycznymi argumentami.

- Chciałem nauczycielom dać te pieniądze - one są zabezpieczone w budżecie miasta - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Niestety radni Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna zadecydowali inaczej.

Radni Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna, przy aprobacie biorącego udział w obradach posła Wojciecha Saługi, zdecydowali o nieprzekazaniu pieniędzy na wypłaty dla pracowników oświaty. Projekt zmian poparli radni klubu Jaworzno Moje Miasto oraz Prawo i Sprawiedliwość. Rozkład głosów wyglądał następująco:

• Za: Jerzy Nieużyła, Kinga Jędrzejek, Dariusz Chrapek, Ewa Zuber, Jolanta Smoliło-Żabińska, Wiesław Więckowski, Anna Lichota.
  • Przeciw: Paweł Bańkowski, Grzegorz Piętak, Krzysztof Dzierwa, Grzegorz Przybyłka, Jerzy Małocha, Mariusz Burczy, Janusz Ciołczyk, Renata Chmielewska, Tadeusz Fudała, Marian Tarabuła, Teresa Smolaczyk, Paweł Kaczmarczyk, Danuta Milner-Brzóska, Wacław Chudzikiewicz.

Pomimo, że finansowaniem oświaty powinno zajmować się Państwo, notorycznie powtarza się sytuacja, że ciężar ten w dużej mierze przenoszony jest na samorządy. Także w tym roku otrzymana subwencja nie pozwoliła na pełne sfinansowanie jaworznickiego szkolnictwa, obciążając tym samym budżet miasta.