Najlepsi w województwie!

6 listopada 2013, 09:44

fot. © Andrey Armyagov - Fotolia.com

O tym, że w Jaworznie dokonywanych jest najmniej kradzieży samochodów informowaliśmy już kilkukrotnie. Podsumowanie III kwartału tego roku po raz kolejny potwierdziło ten fakt. Oprócz monitoringu wjazdów duży udział w tym sukcesie mają także nasi policjanci, którzy pod kątem wykrywalności tego typu przestępstw są najlepsi w województwie.

Już od kilku lat z cyklicznych raportów Policji wynika, że monitoring wjazdów był bardzo dobrą inwestycją i cały czas pomaga w łapaniu przestępców. Nie sposób także nie docenić jego prewencyjnego oddziaływania, gdyż skutecznie odstrasza on złodziei samochodów od Jaworzna i dzięki temu w naszym mieście ginie zdecydowanie mniej pojazdów niż np. w miastach sąsiednich.

Dla przykładu - od początku tego roku w Jaworznie zostało skradzionych tylko 6 pojazdów, a dla porównania w sąsiednich Mysłowicach - 37, w Sosnowcu – 90, w Dąbrowie Górniczej - 40, w Będzinie - 59, a w Katowicach - 251. W sumie na terenie całego województwa śląskiego w ciągu dziewięciu miesięcy stwierdzono 1447 kradzieży samochodów.

Wartym pokreślenia jest przy tym fakt, że skuteczne działania funkcjonariuszy jaworznickiej komendy, przyczyniają się do ujawniania sprawców kradzieży samochodów na całym Śląsku. Dzięki efektywnej pracy, pod kątem wykrywalności tego typu przestępstw, nasza jednostka zajmuje pierwsze miejsce w całym województwie i może pochwalić się skutecznością przekraczającą 90 proc! Dla porównania - średnia wykrywalność dla całego Śląska to 32,3 proc.

Monitoring wjazdów jest także bardzo pomocny w ściganiu innych przestępstw. Przypomnijmy, że ustawione na rogatkach Jaworzna kamery to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na dokładny zapis numerów rejestracyjnych samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta oraz rejestrację rysów twarzy osób podróżujących w aucie. Wprowadzane do systemu dane, dotyczące poszukiwanych pojazdów oraz bieżąca analiza ruchu na rogatkach miasta pozwalają policjantom w skuteczny i szybki sposób identyfikować i ścigać sprawców przestępstw i wykroczeń. Za pomocą analizy zapisu z monitoringu jaworzniccy policjanci byli w tym roku w stanie ustalić i zatrzymać m.in. sprawców dokonujących na terenie miasta kradzieży mienia.