Metanol zabija

12 listopada 2013, 10:38

Główny Inspektor Sanitarny oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzegają przed spożywaniem "trunków" niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonych do spożycia dla ludzi. Informują także o konsekwencjach picia alkoholu metylowego.

Groźny dla zdrowia i życia ludzkiego metanol występuje najczęściej: w alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach lub na "melinach"), w płynach do spryskiwaczy, w denaturacie, w odmrażaczach do szyb i w rozpuszczalnikach. Warto pamiętać, że już 4-15 ml (½ kieliszka do wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy, natomiast 30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) to dawka śmiertelna!

Pierwsze objawy po wypiciu metanolu są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego (etylowego). Następnie pojawiają się: bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności i wymioty, a w dalszej kolejności silne bóle brzucha, światłowstręt i zaburzenia widzenia. Ostatnia fazą są głębokie zaburzenia świadomości i śpiączka.

W przypadku zatrucia alkoholem metylowym należy niezwłocznie:

• wezwać pogotowie ratunkowe,
  • jeśli zatruty jest przytomny wywołać u niego wymioty:
    - podać do picia ½ szklanki 40% alkoholu etylowego (wódki),
    - jeśli nie ma wódki, to podać łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia rozpuszczonych w ½ szklanki wody.