Co schować w kapsule czasu?

20 listopada 2013, 11:13

Zakończyły się prace związane z przebudową płyty rynku w ramach projektu "Rynek od.Nowa". Mieszkańcy Jaworzna są zadowoleni z efektów przebudowy. Jak mówią plusem jest wyłączenie ruchu samochodowego z samego serca miasta. Już wkrótce w płycie rynku zostanie umieszczona kapsuła czasu, w której zostaną przechowane pamiątki związane z miastem i jego mieszkańcami.

W ubiegłym tygodniu jaworznicki rynek przeżywał oblężenie mieszkańców, którzy chcieli zobaczyć jak prezentuje się jego nowy wygląd. Zdaniem większości jaworznian to miejsce, którego w mieście brakowało. Na nowym rynku znajduje się m.in. posąg drwala, wieża mediów, zegar wodno-słoneczny, fontanny, skoczki wodne i jawor.

W płycie rynku zostanie umieszczona kapsuła czasu, w której zostaną przechowane pamiątki związane z miastem i jego mieszkańcami. Do 20 grudnia br. jaworznianie będą mogli w Urzędzie Miejskim składać pamiątki, zdjęcia, listy, które w tej kapsule miałyby się znaleźć. Specjalna komisja wybierze później przedmioty, które zostaną zamknięte na cały wiek.

- Przedmioty muszą być związane z Jaworznem. Stanowić swojego rodzaju pamiątkę. Może to być zdjęcie, list, gabarytowo niewielka rzecz - tłumaczy Sebastian Kuś, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Jaworznicka kapsuła zostanie umieszczona pod płytą rynku w Sylwestra przed północą, z zastrzeżeniem, że może zostać otwarta dopiero w 2113 roku - za 100 lat.

Ważny głos jaworznian

Prosimy o Państwa głos! Wasze spostrzeżenia i uwagi dotyczące rynku są dla nas niezwykle ważne. Dlatego też uruchomiliśmy specjalny e-mail: rynek@um.jaworzno.pl, na który można przesyłać swoje sugestie związane z realizacją tego zadania. Maile od Państwa pomogą w dopracowaniu szczegółów i ulepszeniu projektu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek