Sesja RM: Ewa Zuber odwołana

29 listopada 2013, 12:54

Próba wprowadzenia zmian w podatkach na przyszły rok oraz odwołanie Ewy Zuber z funkcji wiceprzewodniczącej rady, to wczorajsze działania radnych klubów Platforma Obywatelska, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna. Kluby te tym razem nie podważyły prezydenckiego projektu zmian w budżecie gwarantującego terminową wypłatę wynagrodzeń dla pracowników oświaty.

Wniosek dotyczący odwołania Ewy Zuber radni PO, WdJ i SdJ potraktowali najwidoczniej priorytetowo, gdyż wprowadzili go pod obrady już jako drugi punkt. Chęć odwołania wiceprzewodniczącej radny Mariusz Burczy (SdJ) argumentował utratą zaufania do niej. Nikt z wnioskodawców nie chciał jednak odpowiedzieć na pytania Prezydenta Miasta i radnej Renaty Gacek (PiS), czym ta „utrata zaufania” jest spowodowana. Tym samym bez żadnej dyskusji odbyło się tajne głosowanie, w ramach którego przewagą głosów 13 do 8 odwołano Ewę Zuber z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Spowodowało to złamanie wieloletniej tradycji, która gwarantowała miejsce w prezydium rady reprezentantom wszystkich klubów radnych.

Kolejnym pozbawionym merytorycznego uzasadnienia pomysłem radnych PO, WdJ i SdJ było obniżenie stawek podatków na przyszły rok, zaproponowanych przez prezydenta i skarbnika miasta. Zmiany w uchwale dot. określenia stawek podatku od nieruchomości zaproponował radny PO - Krzysztof Dzierwa, proszony jednak o uzasadnienie takich zmian i wskazanie skutków jakie przyniesie to dla budżetu miasta, nie potrafił odpowiedzieć na pytania. Zmiany do kolejnej uchwały - w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych - zaproponował inny radny PO - Grzegorz Przybyłka, niestety także nie wskazał on budżetowych konsekwencji przedstawionych obniżek. Ostatecznie radni zdecydowali o zdjęciu obu punktów z porządku obrad i dodatkową pracę nad nimi w komisjach.

Pozytywnym punktem minionej sesji było z kolei głosowanie nad zmianami w budżecie, które zabezpieczały kolejną pulę pieniędzy na oświatę. Radni PO, WdJ i SdJ nie zawetowali tym razem prezydenckiego projektu, co gwarantuje terminowe wypłaty dla nauczycieli i pracowników obsługi placówek oświatowych.