Bezpłatna mammografia

3 grudnia 2013, 08:04

Po raz kolejny mieszkanki naszego miasta między 50 a 69 rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Badania odbywać się będą 18 grudnia w mammobusie zlokalizowanym obok hipermarketu Kaufland przy ul. Matejki 27.

Bezpłatnie z badania skorzystać mogą kobiety, które ukończyły 50 rok życia, a nie przekroczyły 69 roku życia. Panie, które nie mieszczą się w granicach bezpłatnych badań mogą przystąpić do niego odpłatnie, jednak tylko ze skierowaniem lekarskim.

- Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia - tłumaczy Agata Jabłonowska,specjalista ds. Marketingu i PR, LUX MED Diagnostyka Sp. z o. o.

Badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl, a także o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy - dodaje Agata Jabłonowska.