RIO zdecydowało

2 grudnia 2013, 08:21

fot. © apops - Fotolia.com

W minionym tygodniu Regionalna Izba Obrachunkowa rozstrzygała dwie sprawy dotyczące Jaworzna. W pierwszym postępowaniu chodziło o bezprzetargowe udzielenie zamówień na nadzór inwestorski i obsługę geodezyjną przy projekcie Miasto Twarzą do Autostrady - Etap V. Druga sprawa dotyczyła uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta podjętej 31 października tego roku, na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

Mimo że udzielenie zamówień na nadzór bez przetargu pozwoliło gminie zaoszczędzić kilka milionów złotych, RIO zakwestionowało postępowanie Wydziału Inwestycji Miejskich i uznało, że gmina naruszyła w ten sposób obowiązujące przepisy prawa. Regionalna Izba Obrachunkowa upomniała Prezydenta Miasta i zobowiązana do pokrycia kosztów postępowania w kwocie 291 zł.

Z kolei w drugiej sprawie skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdził, że podjęta przez radnych uchwała jest zgodna z prawem. Członkowie RIO zaapelowali jednocześnie do radnych o większą rozwagę przy podejmowaniu kolejnych uchwał, aby nie narażać miasta na konsekwencje wynikające m.in. z konieczności zerwania zawartych już umów.