Reakcja prezydenta na medialne nadużycia

9 grudnia 2013, 13:43

Na zakończenie ostatniej sesji Rady Miejskiej, w punkcie poświęconym wnioskom mieszkańców, głos zabrał również Prezydent Miasta, który nawiązał do zakończonego postępowania przed Regionalną Izbą Obrachunkową o bezprzetargowe udzielenie zamówień na nadzór inwestorski i obsługę geodezyjną przy projekcie Miasto Twarzą do Autostrady - Etap V.

Mimo że udzielenie ww. zamówień pozwoliło miastu zaoszczędzić kilka milionów złotych, RIO zakwestionowało postępowanie Wydziału Inwestycji Miejskich i uznało, że gmina naruszyła w ten sposób obowiązujące przepisy prawa. Regionalna Izba Obrachunkowa upomniała Prezydenta Miasta i zobowiązana do pokrycia kosztów postępowania w kwocie 291 zł.

W związku z krzywdzącymi informacjami dotyczącymi tego postępowania, opublikowanymi w lokalnych mediach, prezydent Paweł Silbert odczytał następujące oświadczenie:

"Oświadczam, że wobec mnie nie toczy się żadne postępowanie karne. Przedstawianie mnie w takim świetle – jak od dwóch tygodni czyni to gazeta Co Tydzień – jest nadużyciem i świadomą manipulacją faktami.

W rzeczywistości byłem stroną postępowania przed Regionalną Izbą Obrachunkową, której orzeczenia nie są wyrokami, a toczące się tam postępowania nie łączą się z obowiązkiem ukrywania danych osobowych. W tej konkretnej sprawie RIO upomniała mnie i obciążyła kwotą 291 zł, którą zapłacę osobiście. Należy także podkreślić, że Regionalna Izba Obrachunkowa nie wydaje wyroków, a jedynie orzeka w sprawach.

Wystąpiłem już do redaktora naczelnego gazety Co Tydzień z żądaniem opublikowania przeprosin. W przypadku odmowy skieruję sprawę na drogę postępowania sądowego."