Mickiewicza jak nowa na wiosnę

23 grudnia 2013, 13:22

Trwa kompleksowy remont ul. Mickiewicza, który prowadzony jest w ramach projektu Rynek Od.Nowa. Zakończono już instalacje i konstrukcje pod drogę na odcinku od Farnej do Rynku, obecnie natomiast trwają prace związane z układaniem nawierzchni. Wydział Inwestycji Miejskich planuje oddanie odcinka do ruchu w połowie stycznia 2014.

Obecnie trwa układanie nawierzchni, a oddanie tego odcinka do ruchu nastąpi w połowie stycznia. Nawierzchnia tej części ulicy jest wykonywana z kostki granitowej układanej w pawie ogony, według wzoru jaki miał historyczny bruk na tej ulicy. W złym stanie była nie tylko nawierzchnia, ale również kanalizacja i sieć wodociągowa, dlatego stare instalacje zostały usunięte i wybudowano je od nowa. Wiosną podjęto również decyzję o umieszczeniu w ulicy sieci ciepłowniczej, dzięki czemu zniknie problem niskiej emisji w tej części miasta.

- Ulica Mickiewicza była śródmiejską drogą o najgorszym stanie, dlatego dwa lata temu zdecydowaliśmy o jej remoncie w ramach projektu Rynek Od.Nowa – tłumaczy prezydent Paweł Silbert. - Właściciele znajdujących się tam punktów handlowych przeżywają teraz ciężkie chwile, ale mam nadzieję, że po zakończeniu prac obroty w sklepach znacznie wzrosną. Do tych sklepów można bezpiecznie dojść więc apeluję do jaworznian, aby pamiętali o kupcach z ulicy Mickiewicza w okresie świątecznych zakupów .

Z kolei odcinek od Teatru Sztuk do wjazdu na parking pod halą sportową będzie gotowy do końca marca. Ten fragment będzie miał nawierzchnię jezdni z masy maspeksowo-grysowej SMA, czyli najlepszego gatunku asfaltu, który musi być układany w temperaturach powyżej 10 stopni C.

Docelowo ul. Mickiewicza będzie jednokierunkowa o jednym pasie ruchu. Będzie miała poszerzone chodniki z 1,5 m do około 2,5 - 3 metrów. Zostanie oświetlona łukowymi latarniami takimi jak w pozostałej części śródmieścia. Na dolnym jej odcinku zostaną zbudowane ogólnodostępne miejsca parkingowe. Odcinek od Farnej do rynku wyposażony będzie także w zatokę dla taksówek, miejsce dla rozładunku dostaw do sklepów oraz dwa miejsca postojowe dla niepełnosprawnych. Wzdłuż ulicy zostanie posadzonych kilkanaście drzew alejowych. W ramach projektu zostały również wyremontowane schody do Teatru Sztuk.

Pomimo, iż na ulicy ciągle trwa remont wszystkie punkty usługowo – handlowe są czynne i mimo utrudnień można do nich dotrzeć.