Marszałek blokuje budowę Galeny

8 stycznia 2014, 15:50

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Arkadiusz Chęciński (PO) nie udzielił rekomendacji dla kredytu gliwickiej firmie P.A.Nova, która na terenie po byłej kopalni Kościuszko ma wybudować centrum handlowe '' Galena”. Jeżeli sytuacja się nie zmieni inwestor będzie musiał zdobyć inne środki finansowania budowy, co może skutkować znacznym przesunięciem się w czasie zrealizowania inwestycji.

Wstrzymanie pozytywnej rekomendacji dla inwestora i mieszkańców Jaworzna jest zaskoczeniem, ponieważ do tej pory nic nie wskazywało na takie działania. Już w grudniu P.A.Nova miała podpisać z bankiem umowę kredytową na 90 mln złotych z unijnego funduszu Jessica, która jest o wiele korzystniejsza w spłacie. Również prezydent miasta, Paweł Silbert nie kryje zdziwienia decyzją zarządu Urzędu Marszałkowskiego. Zagospodarowanie terenu po byłym szybie Kościuszko ma bowiem istotne znaczenie dla miasta.- Ubolewam, że marszałek podjął taką decyzję. Nie wiem do końca jakimi przesłankami się kierował. Galena pozwoliłaby na rozsądne "zamknięcie” Śródmieścia, a jaworznianom zaoferowałaby nie tylko szerszą ofertę handlową, ale przede wszystkim szansę na nowe miejsca pracy - mówi prezydent Silbert.

Całkowity koszt budowy centrum handlowego w Jaworznie ma wynieść 235 mln zł. W dwupoziomowym obiekcie ma znaleźć się 140 sklepów, restauracje i kina. Jak mówią mieszkańcy, którzy na jednym z portali społecznościowych utworzyli wydarzenie „Oddaj swój głos, jeśli chcesz aby w Jaworznie powstał kompleks handlowy z kinem - Galeria Galena!!!” - galeria dopełniłaby przestrzeń centrum miasta. - Powstałyby nowe miejsca pracy, miasto otrzymywałoby dodatkowe fundusze z  tytułu podatków - mówią forumowicze. - Rozpoczynamy społeczną akcję zbierania podpisów mającą na celu przekonanie marszałka, ze jego pierwotna - pozytywna decyzja dotycząca budowy Galerii Galena w Jaworznie była słuszna.Podpisy będą zbierać wolontariusze - dodają twórcy inicjatywy.