Szansa na europejski staż dla bezrobotnych

10 stycznia 2014, 11:08

fot.© goodluz - Fotolia.com

Jaworznicki Urząd Pracy rozpoczął realizację kolejnego projektu wspomagającego zatrudnienie. Tym razem na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz umiejętności i kwalifikacji - za granicą - szansę ma 30 bezrobotnych, w wieku 18-35 lat, z naszego miasta. Nabór wniosków będzie trwał do 31 stycznia.

Zagraniczne staże będą realizowane na terenie Niemiec (Bad Freienwalde lub w okolicznych miejscowościach) przez okres 9 tygodni, w przewidywanych okresach:

• I grupa: 12.05.2014 r. - 11.07.2014 r.
  • II grupa: 26.05.2014 r. - 25.07.2014 r.

Uczestnicy projektu będą mogli odbyć szkolenie w następujących branżach i zawodach:

• gastronomia i hotelarstwo (kucharz, kelner - barman, cukiernik)
  • ochrona zdrowia (fizjoterapeuta)
  • opieka i oświata (przedszkolanka, opiekun osób starszych)
  • budownictwo i mechanika (ślusarz – spawacz, robotnik ogólnobudowlany, mechanik samochodowy, elektryk)
  • ogrodnictwo (ogrodnik – florysta)
  • usługi (informatyk – programista, kosmetyczka).

Głównym celem projektu jest zwiększenie szans na podjęcie zatrudnienia osób młodych poprzez promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. Uczestnicy projektu będą mieli szansę m.in. na:

• zdobycie doświadczenia zawodowego oraz umiejętności i kwalifikacji za granicą,
  • podniesienie poziomu znajomości języka obcego,
  • rozwój motywacji ukierunkowanej na kształcenie się przez całe życie,
  • poznanie technik i metod pracy stosowanych w zagranicznych firmach,
  • poznanie kultury pracy i organizacji w innym kraju.

Każdy, kto zakwalifikuje się do udziału w europejskim stażu będzie miał zapewnione:

• bezpłatny dojazd, wyżywienie i nocleg w trakcie odbywania stażu,
  • kieszonkowe,
  • naukę j. niemieckiego w teorii i praktyce,
  • interesujące wycieczki w ramach przygotowania kulturowego,
  • Certyfikat Europass – Mobilność, potwierdzający zdobycie doświadczenia w pracy za granicą.

Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić ankietę rekrutacyjną (dostępną poniżej) oraz złożyć ją, w terminie do 31 stycznia 2014 r., w Powiatowym Urzędzie Pracy, ul. Północna 9b, w pokoju nr 114.

Projekt pn. "Europejski staż drogą do lepszej pracy" realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".