Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pula na eko-ogrzewanie wyczerpana

15 stycznia 2014, 15:43

Mimo że wnioski o dotacje do eko-ogrzewania przyjmowane są zaledwie od poniedziałku, już teraz wyczerpana została pula środków przeznaczonych na ten cel w tym roku. Bardzo duża ilość chętnych, których już w pierwszy dzień zgłosiła się ponad setka, spowodowała, że obecnie Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa przyjmuje już tylko "zapisy" na listę rezerwową.

Wnioski na listę rezerwową przyjmowane są w kolejności ich złożenia, do ogólnej liczby 75, przy czym na tą ilość składają się wszystkie wnioski na kotły, układy solarne i pompy ciepła. Zakwalifikowanie się z listy rezerwowej do otrzymania dotacji będzie możliwe w dwóch przypadkach:

  • gdy z inwestycji zrezygnuje wnioskodawca z listy zasadniczej,
  • gdy zaoszczędzone zostaną środki w wyniku różnicy pomiędzy zarezerwowaną w umowie kwotą 3 000,00 zł, a faktyczną 23-procentową kwotą dotacji wyliczoną z wartości brutto urządzenia i jego montażu z faktur Vat-owskich, które są przedstawiane przez wnioskodawców po realizacji inwestycji.

W sytuacji pozyskania środków z ww. źródeł wnioski z listy rezerwowej będą załatwiane z zachowaniem kolejności ich złożenia, o czym zakwalifikowani mieszkańcy zostaną powiadomione telefonicznie. Jeśli natomiast Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa nie uzyska dodatkowych pieniędzy wnioski z listy rezerwowej nie będą zrealizowane, a wnioskodawcy będą o tym powiadomieni pisemnie.

Przypomnijmy, że dofinansowanie skierowane jest do osób, które zdecydowały się ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza przez zainstalowanie ekologicznych systemów grzewczych. Za ekologiczne źródła ciepła uznaje się: kotły węglowe z  automatycznym dozowaniem paliwa (w tym kotły miałowe), kotły na paliwa gazowe i ciekłe, źródła ciepła zasilane energią elektryczną, węzły cieplne zasilane z sieci ciepłowniczej, kotły do spalania biomasy, rekuperatory, a także pompy ciepła.

Dotacja przyznawana jest jednorazowo, w wysokości 23 proc. do kosztów ekologicznych urządzeń grzewczych i ich montażu oraz do zakupu i montażu układu kolektorów słonecznych na potrzeby ciepłej wody. Maksymalna kwota dofinansowania do danej inwestycji nie może przekroczyć 3 tys. zł brutto.

Wnioski o dotacje oraz regulamin ich przyjmowania można znaleźć w artykule "Dotacje do ekologicznych systemów grzewczych".