Polonia Restituta dla Basi Trzetrzelewskiej

21 stycznia 2014, 10:19

Basia Trzetrzelewska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług w promowaniu polskiej kultury. Order przyznany przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego wręczył artystce ambasador RP w Londynie, Witold Sobków.

Basia Trzetrzelewska jest bez wątpienia znaną i cenioną na całym świecie gwiazdą muzyki rozrywkowej, a jednocześnie jako rodowita jaworznianka stała się znakomitą ambasadorką swojego rodzinnego miasta. Wielokrotnie dała wyraz temu, że Jaworzno bliskie jest jej sercu i że jest bardzo mocno związana z nim emocjonalnie. Praktycznie na każdym kroku podkreśla swój związek z miastem i opisuje jako swój drugi dom. A właściwie dom numer jeden.

Kiedy przyjechała w 1994 r. na pierwszą trasę koncertową w Polsce, media nazwały ją "jedyną polską piosenkarką, która zrobiła karierę na Zachodzie". W 2005 r. otrzymała prestiżową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej - za promowanie polskiej kultury poza granicami kraju. Również jaworzniccy radni w 2011 roku uhonorowali artystkę dyplomem honorowym "Za zasługi dla Miasta Jaworzna" - za promowanie Jaworzna w kraju i za granicą.