Blisko 3 mln zł na dotacje

21 stycznia 2014, 15:11

Połowa stycznia to już od wielu lat okres, w którym w Jaworznie podpisywane są umowy na dofinansowanie dla organizacji pozarządowych i klubów sportowych. To wynik konsekwentnego wspierania podmiotów zajmujących się m.in. pomocą społeczną, szkolnictwem, walką z uzależnieniami i patologiami oraz upowszechnianiem kultury fizycznej. W tym roku ze wsparcia miasta skorzysta ponad 70 organizacji, klubów i stowarzyszeń, a łączna kwota dotacji wyniesie ponad 2,7 mln zł.

- Każdego roku staramy się, aby zdecydowana większość konkursów była rozstrzygnięta już w grudniu, gdyż pozwala to na przekazanie dotacji na najlepsze projekty już na początku roku. Jest to niezwykle ważne dla organizacji pozarządowych, ponieważ gwarantuje im to stabilną działalność i pozwala na niezwłoczną realizację zaplanowanych przedsięwzięć - wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki.

Wsparcie stowarzyszeń z sektora NGO pozwala na przekazanie im do realizacji części zadań, które są niezwykle ważne i istotne dla mieszkańców Jaworzna. Zajmują się one m.in. ochroną i promocją zdrowia oraz pomocą rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także podejmują działania mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Kwota dotacji na te cele wyniosła już w tym roku ponad 2,1 mln zł.

Miasto systematycznie wspiera także rozwój sportu w Jaworznie. Dofinansowanie klubów sportowych wpływa m.in. na poprawę warunków uprawiania sportu przez zawodników reprezentujących nasze miasto oraz osiąganie przez nich wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Dofinansowywane przez gminę projekty zwiększają także dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez kluby. Przyznane do tej pory dotacje wynoszą niemal 550 tys zł, a po rozstrzygnięciu ostatniego konkursu, o wartości 90 tys. zł, łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie sportu w tym roku wyniesie prawie 640 tys. zł.

Mimo że większość konkursów została już rozstrzygnięta, organizacje pozarządowe ciągle mogą się starać o dofinansowanie z zakresu: działalności na rzecz osób niepełnosprawnych; kultury, sztuki, ochrony dóbr i dziedzictwa narodowego; ekologii, ochrony zwierząt i ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz profilaktyki poprzez sport. O trwających i zakończonych już postępowaniach można przeczytać w zakładce Organizacje Pozarządowe.