Pamiętaj o zabezpieczeniu instalacji wodociągowej

27 stycznia 2014, 07:45

fot. © Renate Micallef - Fotolia.com

W końcu mamy zimę. Pamiętajmy o zabezpieczeniu instalacji wod-kan przed zamarznięciem. Brak właściwego zabezpieczenia może skutkować zamarznięciem wody na przyłączu lub tzw. "rozsadzeniem” wodomierza przez lód, a w efekcie spowodować niekontrolowany wyciek wody.

Jak zabezpieczyć instalację przed mrozem?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o rury na zewnątrz budynku, a także o rury znajdujące się w piwnicy, na strychu czy na poddaszu. Jeśli to możliwe dobrze jest podnieść temperaturę tych pomieszczeń. Dopilnować by wszystkie okna w powyższych miejscach były prawidłowo zamknięte. Zaizolować wszelkie szczeliny przed napływem zimnego powietrza. Same wodomierze wystarczy owinąć ciepłymi tkaninami, a do ochrony rur można wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach z materiałami budowlanymi osłonki z pianki poliuretanowej. Natomiast instalację, która doprowadza wodę na działkę, do ogrodu, lub znajduje się w budynku niezamieszkałym i nie jest w okresie zimy używana, należy opróżnić, a następnie zamknąć jej zawory.

Przed nastaniem niskich temperatur należy:

• zabezpieczyć pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia wodociągowe i wodomierze, przed działaniem mrozu poprzez naprawę ubytków w ścianach, wstawienie brakujących szyb, uszczelnienie drzwi i okien;
  • studzienki wodomierzowe poddać gruntownemu czyszczeniu, usunąć z nich wodę, wyremontować, w szczególności zwrócić uwagę na pokrywy czy nie są uszkodzone,
  • zabezpieczyć wodomierz izolacją cieplną (pianka, tkanina, styropian), pozostawiając jednak możliwość jej zdjęcia w celu dokonania odczytu licznika,
  • przewody wodociągowe i kanalizacyjne przechodzące przez pomieszczenia nie ocieplane odpowiednio zaizolować - ocieplić,
  • elementy sieci wodociągowej wykorzystywane jedynie w okresie letnim zabezpieczyć poprzez ich odwodnienie i zamknięcie zaworów.

W czasie zimy należy:

• nie dopuszczać do oblodzenia pokryw żeliwnych od zasuw, hydrantów i studni rewizyjnych oraz publicznych zdrojów wodociągowych, kratek ściekowych, pokryw studzienek itp., jak też uzbrojenia sieci wod-kan, które znajdują się przed i na posesji,
  • nie składać śniegu i lodu na wymienione wyżej urządzenia,
  • nie używać hydrantów przeciwpożarowych do celów nie związanych z gaszeniem pożaru,
  • regularnie czyścić  wpusty uliczne oraz studzienki ściekowe w celu  umożliwienia swobodnego spływu wód opadowych i wód z topniejącego śniegu do kanalizacji.

Jeżeli z jakiś przyczyn dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności), całe zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić do wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod bezpłatnym numerem telefonu - 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jednak będzie to usługa odpłatna.