Budżetowe przepychanki

28 stycznia 2014, 19:23

Pracownicy Urzędu Miejskiego, Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych i "izby wytrzeźwień" mogą odetchnąć z ulgą. Radni klubów Platforma Obywatelska, Skutecznie dla Jaworzna i Wspólnie dla Jaworzna odstąpili od swoich wcześniejszych propozycji przewidujących zabranie środków z funduszu płac. Nie zaniechali jednak innych swoich pomysłów i w ostatecznie przyjętym budżecie miasta na 2014 r. zabraknie pieniędzy m.in. na remont sali teatralnej w MDK oraz budowę stadionu lekkoatletycznego w Szczakowej.

Na dzisiejszą sesję - na której pojawiło się duże grono osób, które stanęły przed realną groźbą utraty pracy oraz przedstawiciele Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność”, którzy zadeklarowali pomoc w obronie miejsc pracy - radni przynieśli nową listę propozycji zmian w budżecie. Nie zrezygnowali jednak z pomysłu sfinansowania drobnych zadań inwestycyjnych w dzielnicach z pieniędzy zabranych poszczególnym wydziałom urzędu. Nie przystali tym samym również na ponowną propozycję prezydenta, aby przedsięwzięcia te sfinansować z nadwyżki budżetowej.

Wskutek decyzji radnych niemożliwa do wykonania będzie m.in. przebudowa i termomodernizacja Młodzieżowego Domu Kultury na Osiedlu Stałym oraz rozpoczęcie prac nad budową stadionu lekkoatletycznego w Szczakowej, a pod dużym znakiem zapytania staje możliwość ubiegania się miasta o kolejne fundusze unijne. W obronie budżetu w kształcie zaproponowanym przez Prezydenta Miasta stanęli radni JMM i PiS oraz Skarbnik Miasta, którzy wskazywali brak zasadności w przedstawionej przez "koalicjantów" propozycji. Ostatecznie głosami PO, WdJ, SdJ i Krzysztofa Lehnorta budżet z zaproponowanymi przez koalicję poprawkami został przyjęty.

Radni nie przegłosowali jednak innego ważnego projektu uchwały - w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dalsze obrady postanowiono przenieść na najbliższy czwartek, 30 stycznia na godz. 8:30.