Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Bezpieczniej na Grunwaldzkiej

28 sierpnia 2012, 12:36

Poprawa bezpieczeństwa - to najważniejszy cel przebudowy ulicy Grunwaldzkiej między Urzędem Skarbowym a Osiedlem Stałym. Dzięki realizacji V etapu projektu Miasto Twarzą do Autostrady nie tylko znacznie poprawi się komfort jazdy na tym odcinku, ale również znikną korki na skrzyżowaniu z ul. Szczakowską. Zapraszamy do obejrzenia filmu o przebudowie ul. Grunwaldzkiej.

Zobacz materiał na miejskim kanale w serwisie YouTube.

Skrzyżowania z ulicami Szczakowską, Puszkina i Sztygarów (wyjazd z parkingu dawnej kopalni Jan Kanty) były czarnymi punktami jaworznickich dróg. Ze względu na złą geometrię jezdni i przestarzałą sygnalizację świetlną dochodziło tam do największej ilości wypadków drogowych w mieście. Na porządku dziennym były wymuszenia pierwszeństwa, kolizje samochodów i potrącenia pieszych.

- Przy przebudowie ulicy Grunwaldzkiej zastosowano takie rozwiązania techniczne, które mają poprawić bezpieczeństwo oraz poprawić płynność przejazdu na tej trasie - tłumaczy prezydent Paweł Silbert.

V etap projektu Miasto Twarzą do Autostrady polega na budowie nowego, dwujezdniowego odcinka drogi o długości 1,3 km - od przejścia podziemnego na Osiedlu Stałym do wjazdu pod Urząd Skarbowy - wraz z budową chodników, ścieżek rowerowych oraz infrastruktury technicznej, tj. sieci wodociągowej, sanitarnej, kanalizacyjnej, deszczowej, elektroenergetycznej i teletechnicznej.

- Istniejąca droga nie nadawała się do remontu, ponieważ jej konstrukcja nie miała wystarczającej nośności - wyjaśnia Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Nowa będzie wykonana zgodnie ze współczesnymi normami i z najwyższej jakości materiałów.

Pojawią się dodatkowe pasy dla skręcających, zmiennoczasowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Szczakowską oraz nowoczesne oświetlenie uliczne. Remontowane jest także przejście podziemne na Osiedlu Stałym.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przewidywany termin zakończenia prac to grudzień 2012 r.