Samochody jaworznian są bezpieczne!

10 lutego 2014, 11:36

fot. © Andrey Armyagov - Fotolia.com

Ubiegły rok był kolejnym, w którym w Jaworznie dokonano zdecydowanie mniej kradzieży samochodów niż w miastach sąsiednich. Na sukces ten składają się dwa czynniki - nowoczesny monitoring wjazdów pozwalający na łatwą i szybką identyfikację złodziei i skradzionych pojazdów oraz skuteczna praca jaworznickich policjantów, którzy zajmują I miejsce w województwie śląskim pod kątem wykrywalności tego typu przestępstw.

Już od kilku lat z cyklicznych raportów Policji wynika, że monitoring wjazdów był bardzo dobrą inwestycją i cały czas pomaga w łapaniu przestępców. Nie sposób także nie docenić jego prewencyjnego oddziaływania, gdyż skutecznie odstrasza on złodziei samochodów od Jaworzna i dzięki temu w naszym mieście ginie zdecydowanie mniej pojazdów niż np. w miastach sąsiednich.

- Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę obszar miasta oraz ilość mieszkańców, niewykluczone, że Jaworzno okazałoby się najbezpieczniejszym i najbardziej przyjaznym dla właścicieli samochodów samorządem w całej Polsce - podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki. - Dodając do tego świetną pracę naszych policjantów i ilość odzyskanych pojazdów, można uznać, że kradzieże samochodów w Jaworznie to przypadki wręcz incydentalne.

Statystyki pokazują, że w ciągu całego 2013 roku w Jaworznie zostało skradzionych tylko 8 pojazdów! Dla porównania w sąsiednich Mysłowicach - 50, w Sosnowcu – 122, w Dąbrowie Górniczej - 56, w Będzinie - 77, a w Katowicach - 385. W sumie na terenie całego województwa śląskiego w ciągu ubiegłego roku stwierdzono 2010 kradzieży samochodów.

Wartym pokreślenia jest przy tym fakt, że skuteczne działania funkcjonariuszy jaworznickiej komendy, przyczyniają się do ujawniania sprawców kradzieży samochodów nie tylko na terenie naszego miasta ale na całym Śląsku. Dzięki efektywnej pracy, pod kątem wykrywalności tego typu przestępstw, nasza jednostka zajmuje pierwsze miejsce w całym województwie i może pochwalić się skutecznością przekraczającą 82 proc! Dla porównania - średnia wykrywalność dla całego Śląska to 46 proc.

***

Funkcjonujący od 2008 r. monitoring wjazdów jest także bardzo pomocny w ściganiu innych przestępstw. Przypomnijmy, że ustawione na rogatkach Jaworzna kamery to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na dokładny zapis numerów rejestracyjnych samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta oraz rejestrację rysów twarzy osób podróżujących w aucie. Wprowadzane do systemu dane, dotyczące poszukiwanych pojazdów oraz bieżąca analiza ruchu na rogatkach miasta pozwalają policjantom w skuteczny i szybki sposób identyfikować i ścigać sprawców przestępstw i wykroczeń. Za pomocą analizy zapisu z monitoringu jaworzniccy policjanci byli w tym roku w stanie ustalić i zatrzymać m.in. sprawców dokonujących na terenie miasta kradzieży mienia.