Festyn z oddechem w tle

28 sierpnia 2012, 12:38

W niedzielę - 9 września, o godzinie 12:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Ławczanej 12 (Podłęże), odbędzie się pierwszy festyn charytatywny pod nazwą "Festyn z oddechem w tle", z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie i opiekę dla małego jaworznianina, chorego na mukowiscydozę - Arturka Szustra. Data festynu została wybrana nieprzypadkowo - tego właśnie dnia Artur będzie obchodził swoje pierwsze urodziny.

Podczas Festynu planowanych jest wiele atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Będą dmuchańce i przejażdżki na kucykach, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, pokazy sportowe i występy artystyczne oraz strzelnica sportowa. W trakcie Festynu będzie można także wziąć udział w różnych konkurencjach sprawnościowych w których przewidziano nagrody. Dla miłośników magii nie lada gratką będzie występ iluzjonisty Alkadiassa. Festyn odwiedzi także Sznupek - maskotka Śląskiej Policji.

Na stoiskach znajdzie się miejsce na poczęstunek i rękodzieło przekazane przez darczyńców ze sprzedaży których cały dochód zostanie oczywiście przekazany na rzecz Arturka. Ponadto planowana jest licytacja wartościowych przedmiotów przekazanych przez znane i nieco mniej znane osoby oraz zespoły muzyczne.

Więcej na www.festynzoddechemwtle.pl

***

Mukowiscydoza jest często nazywana chorobą dzieci, gdyż większość chorych niestety nie dożywa nawet pełnoletności. Choroba systematycznie wyniszcza płuca, w rezultacie konieczny okazuje się przeszczep, którego cena jest olbrzymia, a doświadczenia w polskiej służbie zdrowia na razie niezbyt bogate. Trzeba jednak przyznać, że sytuacja ta powoli się zmienia - w tym roku w Zabrzu dokonano dwóch takich przeszczepów (z 3 jak do tej pory przeprowadzonych w Polsce). Zanim jednak dojdzie do przeszczepu chory wymaga kompleksowej opieki i mnóstwa drogich leków, gdyż bardzo łatwo łapie wszelkiego rodzaju infekcje i choroby. Koszty takiej opieki przewyższają możliwości przeciętnej rodziny, stąd idea Festynu i zbierania potrzebnych środków w ten sposób.

Festyn jest organizowany przez grupę wolontariuszy przy wsparciu grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 7, Śląskiej Chorągwi ZHP, jaworznickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego ZHP oraz wielu firm i instytucji, a także osób prywatnych, które ufundowały nagrody lub wspierają organizację festynu.

Honorowy patronat nad Festynem objął Prezydent Miasta Jaworzna - Paweł Silbert.