Nadwyżka budżetowa dla osiedli

18 lutego 2014, 13:03

Uchwalenie tegorocznego budżetu miasta wzbudziło niemałe zamieszanie. Zmiany jakie chcieli wprowadzić radni koalicji PO, WdJ i SdJ miały  skutkować ryzykiem utraty pracy przez ponad 200 osób oraz przerwaniem trwających projektów i inwestycji. Finalnie przyjęty budżet okazał się "bezpieczny" dla miasta i mieszkańców, przed nami jednak kolejna procedura budżetowa - do podziału jest ponad 12 milionów zł nadwyżki budżetowej. W tym wypadku wydaje się, że podjęcie uchwały powinno być formalnością, gdyż podział pieniędzy zaproponowany przez Prezydenta Miasta przewiduje oddanie praktycznie całej sumy na inwestycje w dzielnicach i zaspokojenie potrzeb jaworznian.

Przygotowując propozycję urząd skupił się na prośbach, jakie zawierali w swoich wnioskach i podczas spotkań z władzami, mieszkańcy Jaworzna. Przyglądając się potrzebom danych dzielnic zdecydowano się przekazać fundusze m.in. na remont chodników w dzielnicach takich jak Podłęże, Osiedle Stałe, Gigant czy też Pieczyska, Ciężkowice i Jeleń - 1,5 mln złotych. Ta sama kwota ma wesprzeć fundusze na wypłaty dotacji celowych i do przyłączy kanalizacyjnych. 2 mln złotych zostanie przeznaczone na wsparcie Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie z przeznaczeniem na remont Oddziału Ortopedii, a kolejne 2 mln zł na tzw. strefy rekreacji w mieście.

Do miejskich stref rekreacji przy podziale tegorocznej nadwyżki urząd wziął pod uwagę trzy inwestycje. Pierwsza wykonana zostanie nad zalewem Sosina. Będzie to I etap pieszo-rolkowo- rowerowego toru. Drugą inwestycją będzie koncepcja, która w przyszłości zrealizowana zostanie we wszystkich osiedlach. Każda dzielnica zyska tzw. "rynek". W tym roku z nowego wyglądu serca dzielnicy cieszyć się będą mieszkańcy Jelenia i Szczakowej. Ostatnim projektem będzie odnowa osiedlowych parków. Przy dużym udziale samych mieszkańców, którzy w ramach "partycypacji społecznej” będą mogli wypowiedzieć się na temat kierunku prowadzonych inwestycji, szansę na rewitalizację mają w tym roku parki na Osiedlu Stałym, Podłężu i Podwalu.

Ponad 3 mln prezydent Silbert zaproponował na remonty dróg. Z nowej drogi mogliby się cieszyć jaworznianie mieszkający przy ul. Bartniczej w Ciężkowicach oraz ul. Jeleń Dąb. Pełne odwodnienie zyskałaby natomiast ul. Prosta na Długoszynie. Dużą kwotę - 1,9 mln przewidziano także na wsparcie remontu ul. Szczakowskiej.

Propozycje przygotowane zostały przez władze miasta tak, by poczynione w tym roku inwestycje zostały zrealizowane w prawie każdej dzielnicy Jaworzna. Czy to wystarczy, aby radni jednogłośnie "podpisali się” pod projektem sprawiedliwie realizującym potrzeby wszystkich mieszkańców? O tym przekonamy się w kwietniu, kiedy podział nadwyżki znajdzie się pod obradami Rady Miejskiej.

Podział nadwyżki w kwocie 12 mln:

• 2 mln zł - remont oddziału ortopedii w szpitalu miejskim
  • 1,9 mln zł - remont Szczakowskiej
  • 0,5 mln zł - budowa odwodnienia ul. Prosta
  • 0,4 mln zł - remont ul. Bartniczej w Cieżkowicach
  • 0,4 mln zł - przebudowa ul. Jeleń Dąb
  • 1,5 mln zł - chodniki w dzielnicach i osiedlach (Podłęże, Podwale, Osiedle Stałe, Gigant, Szczakowa, Śródmieście, Pieczyska, Ciężkowice, Jeleń, Byczyna, Stara Huta, Góra Piasku, Warpie, Wilkoszyn)
  • 1,1 mln zł - realizowane projekty unijne - przywrócenie limitów szkołom
  • 0,4 mln zł - Sosina - wykonanie I etapu toru pieszo-rolkowo-rowerowego
  • 1 mln zł - strefy rekreacji Park Os. Stałe, Park Podłęże, Podwale
  • 0,5 mln zł - projekt "Rynki w dzielnicach" - Etap I - Rynek w Jeleniu; Rynek w Szczakowej
  • 0,465 mln zł - remont zasobu mieszkalnego komunalnego i socjalnego