Zastrzyk pieniędzy dla Straży Pożarnych

25 lutego 2014, 12:00

Doceniając skuteczność działań i wzorową postawę jaworznickich strażaków ochotników oraz ich wkład w system bezpieczeństwa i angażowanie się w życie lokalnych społeczności, Prezydent Miasta podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad wieloletnim planem modernizacji Ochotniczych Straży Pożarnych na lata 2015-2020. W sumie w ciągu sześciu najbliższych lat wszystkie jaworznickie jednostki otrzymają ok. 5 mln zł m.in. na wymianę najstarszych wozów strażackich oraz modernizację swoich obiektów.

Aby jak najlepiej poznać potrzeby poszczególnych strażnic, a następnie przygotować optymalny plan finansowego wsparcia pożarników, Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki zaplanował serie spotkań z Zarządem Powiatowym OSP oraz przedstawicielami wszystkich jaworznickich jednostek OSP. Dodatkowe rozmowy pozwolą ustalić priorytetowe potrzeby ochotników i będą podstawą do sporządzenia porozumień dotyczących rozdysponowania środków.

- Pieniądze zabezpieczone przez Prezydenta Miasta na realizację programu wspierania OSP będą w pierwszej kolejności przeznaczone na modernizację strażnic. W następnym etapie będzie także wymieniany sprzęt pożarniczy, a w szczególności samochody gaśnicze - tłumaczy prezydent Starzycki. - Ochotnicza Straż Pożarna to przede wszystkim służba społeczeństwu i walka o bezpieczeństwo mieszkańców. To codzienna gotowość do stania na straży życia, zdrowia i mienia jaworznian. Dlatego właśnie praca ochotników zdecydowanie zasługuje na najwyższe uznanie, a także wszelkie możliwe wsparcie - podkreśla Dariusz Starzycki.

Warto przypomnieć, że druhowie ochotnicy każdego roku biorą udział w kilkuset akcjach ratowniczo-gaśniczych, poszukiwawczych i dotyczących różnych lokalnych zagrożeń, takich jak podtopienia czy usuwanie skutków wichur. Ponadto strażacy biorą regularnie udział w zabezpieczeniu imprez masowych w mieście oraz w obchodach rocznic i świąt. Ich obywatelską postawę dopełnia także fakt, że często są honorowymi dawcami krwi oraz szpiku kostnego.

Po zakończeniu spotkań z zarządami jednostek OSP i ustaleniu priorytetowych potrzeb poszczególnych strażnic, planowane jest podpisanie porozumień dot. wieloletniego planu modernizacji Ochotniczych Straży Pożarnych. W sumie na wsparcie strażaków Prezydent Miasta zamierza przeznaczyć ok. 5 mln zł, a środki te będą systematycznie wydatkowane w latach 2015-2020. Aby tak się jednak stało, przygotowany projekt musi zaakceptować Rada Miejska. Prezydent zaproponuje radnym odpowiednie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, które pozwolą na zabezpieczenie środków na realizację programu wspierania OSP.

ObrazekObrazekObrazekObrazek