10 ton na Szczakowskiej

3 marca 2014, 09:56

Trwa przygotowanie projektu nowej organizacji ruchu na ul. Szczakowskiej. To efekt ustaleń, które zostały wypracowane podczas spotkania Prezydenta Miasta z mieszkańcami Niedzielisk. Najważniejsze aspekty to ograniczenie prędkości oraz tonażu dla ruchu tranzytowego. Władze miasta, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, przygotowują generalny remont tej ulicy.

- Problem przeciążonych tirów, które niszczą nawierzchnię dróg to nie tylko problem naszego miasta. Miejski Zarząd Dróg i Mostów posiada system do ważenia pojazdów ciężarowych, który  jest wykorzystywany na jaworznickich drogach - tłumaczy Nikodem Motyka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Podjęta przez miasto współpraca z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego przyniosła pierwsze efekty. Z zestawienia pomiarów natężenia i rodzaju ruchu, który obywa się ul. Szczakowską wynika, że ruch pojazdów ciężarowych zmniejszył się dwukrotnie. Dla przykładu dobowe badania przeprowadzone w tygodniu wykazały, że liczba poruszających się pojazdów ciężarowych w sierpniu 2012 r. oraz lutym bieżącego roku wyniosła odpowiednio 203 i 127. W 2013 roku przeprowadzono w sumie 549 kontroli, a łączny wpływ z nałożonych kar wyniósł ponad 100 tysięcy złotych.

- W najbliższym czasie ul. Szczakowska objęta zostanie ograniczeniem tonażu. Takim ograniczeniem oczywiście nie zostaną objęte autobusy komunikacji miejskiej i służb miejskich, ale także pojazdy niezbędne do obsługi nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Szczakowskiej oraz część pojazdów zaopatrzenia i dostaw podmiotów gospodarczych funkcjonujących w Jaworznie - dodaje Nikodem Motyka. - W dalszym ciągu dla mieszkańców będzie pozostawiona swoboda dostarczania tą drogą materiałów budowlanych, opałowych czy wywozu nieczystości. Umożliwiony zostanie również ruch pojazdów, który z uwagi na lokalizację działalności gospodarczych musi odbywać się tą drogą.

Nowa organizacja ruchu ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie z ul. Szczakowskiej ruchu tranzytowego.