Debata parlamentarno -samorządowa

4 marca 2014, 11:17

Z inicjatywy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, wczoraj na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się spotkanie Parlamentarzystów i Samorządowców Województwa Śląskiego. Podczas debaty omawiane były projekty nowych ustaw, w tym o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym, systemie oświaty i powiecie metropolitalnym, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie samorządów lokalnych. Obawy prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów przedstawił m.in. prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Tematem wiodącym spotkania był prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (druk sejmowy nr 1699). Stanowisko samorządowców w tej sprawie przedstawił prezydent Paweł Silbert, wskazując zagrożenia i możliwą destabilizację gmin, które mogłyby wyniknąć z wprowadzenia ustawy w kształcie zaproponowanym przez prezydenta Komorowskiego. W ponad godzinnej dyskusji projekt skrytykowali także inni samorządowcy oraz przedstawiciele parlamentarnej opozycji. Konieczność poprawek zauważyli również posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej. Daje to dużą szansę na to, że przed wejściem w życie ustawa zostanie poprawiona, a głos samorządowców, przedstawiony m.in. podczas spotkania, zostanie wzięty pod uwagę.

Pozostałą część debaty również poświęcono ważnym projektom ustaw dotyczących samorządu lokalnego. Omawiano trzy ustawy: o powiecie metropolitalnym, o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty. Także w tych tematach samorządowcy przedstawili parlamentarzystom swoje obawy i zaproponowali rozwiązania, które mogłyby usprawnić pracę JST.

Głównym celem spotkania było uświadomienie parlamentarzystom, z jakimi problemami na co dzień muszą mierzyć się samorządy z powodu złego stanowienia prawa. Była to także okazja, żeby przypomnieć rządzącym, że przedstawiciele gmin, miast i powiatów, mając sporą wiedzę i doświadczenie w pracy w samorządzie, mogą być ważnym organem doradczym przy tworzeniu przepisów prawa dotyczących samorządu terytorialnego. Gotowość do pomocy przy pracy nad ustawami zdeklarowali wszyscy przedstawiciele strony samorządowej.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek