Negocjacje w sprawie nadwyżki

7 marca 2014, 15:24

Nie przyniosły rozstrzygnięcia spotkania zorganizowane przez Prezydenta Miasta z radnymi w sprawie podziału nadwyżki budżetowej. Dzisiejsze rozmowy utknęły w martwym punkcie po tym, jak radni Platformy Obywatelskiej, Skutecznie dla Jaworzna i Wspólnie dla Jaworzna nie byli w stanie podjąć żadnych rozstrzygnięć zasłaniając się brakiem upoważnień do wypowiadania się w imieniu klubów.

Prezydent Miasta złożył konkretną propozycję podziału nadwyżki budżetowej, w dużej mierze skierowaną na inwestycje realizowane w dzielnicach. O szczegółach prezydenckiej propozycji pisaliśmy przed kilkoma dniami.

Radni Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna przedstawili swoją propozycję podziału środków, która w dużej mierze różni się od propozycji prezydenta. W niektórych przypadkach jest nawet niemożliwa do realizacji z powodów czysto formalnych, jak chociażby modernizacja ulicy Zapolskiej, która ma nieuregulowany stan prawny.

Prezydent Paweł Silbert zaproponował, aby obie strony zweryfikowały swoje postulaty i doszły do wzajemnego kompromisu. W kilku przypadkach, z pomocą dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Pawła Bednarka próbował wytłumaczyć opozycyjnym radnym, że na niektóre zadania nie warto przeznaczać zbyt dużej ilość środków, gdyż w bieżącym roku nie zdążymy ich wydać. Wydaje się, że te argumenty nie trafiły na podatny grunt.

Tematem "zapalnym” okazał się też pomysł budowy stadionu lekkoatletycznego. Radni opozycji za wszelką cenę nie chcą dopuścić do powstania tego obiektu w Szczakowej, forsując droższą lokalizację, jaką jest park na Podłężu.

Dzisiejsze spotkanie z radnymi nie przyniosło ostatecznego rozwiązania z kilku powodów. Nie wszyscy radni zdecydowali się wziąć udział w negocjacjach, a ci, którzy przybyli, zasłaniali się brakiem pełnomocnictwa do podejmowania decyzji w imieniu klubów radnych. W związku z powyższym rozmowy wstrzymano, a kolejne spotkanie zaplanowano na wtorek. Prezydent Silbert napisał także pismo do przewodniczącego RM Pawła Bańkowskiego z prośbą, aby zadbał o pełną reprezentację radnych na kolejnym spotkaniu.