PKM testuje autobus z napędem elektrycznym

21 marca 2014, 12:00

Od piątku 21 marca br. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie testuje kolejny już autobus z napędem elektrycznym. Testy potrwają siedem kolejnych dni.

- Sądzimy, że autobusy elektryczne jako bardziej ekologiczne stanowić mogą istotną alternatywę względem pojazdów spalinowych - wyjaśnia Tomasz Wilgos, rzecznik jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. - Dbałość o lokalne środowisko powoduje konieczność poszukiwania jeszcze lepszych niż dotychczas stosowane sposobów ochrony natury i tym samym podniesienie jakości życia w mieście.

Celem testów są przede wszystkim pomiary oraz analiza procesu uzupełniania energii w ogniwach pojazdu. Z tego powodu testowany autobus pojawiać się będzie na wybranych liniach, nieregularnie, w zależności od bieżącej dyspozycji. Jaworznicki PKM zaprasza jaworznian do korzystania z możliwości przejazdu testowanym pojazdem oraz do podzielenia się własnymi obserwacjami z podróży.

***

Elektryczny autobus to kolejna innowacja wprowadzona przez jaworznickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, mająca na celu ciągłe podnoszenie standardu świadczonych usług. W ostatnich latach Spółka - w trosce o komfort pasażerów - zakupiła 30 nowoczesnych, ekologicznych i przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów. Ponadto na niektórych przystankach pojawiły się interaktywne tablice, które informują pasażerów o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów, a także o ewentualnych opóźnieniach.

Pasażerowie PKM - dzięki specjalnej bezpłatnej aplikacji - mogą również sprawdzać rozkład jazdy autobusów w telefonie komórkowym oraz korzystać z internetu w pojazdach. Od kilku lat w Jaworznie funkcjonuje także "elektroniczna portmonetka" - Jaworznicka Karta Miejska, która zastąpiła tradycyjny, papierowy bilet na przejazd autobusami. W tym roku jaworznicki PKM - jako pierwszy przewoźnik w województwie śląskim, uruchomił nową usługę - opłatę za przejazd za pomocą biletomatów. Teraz pasażerowie mogą korzystać z nowoczesnej usługi w autobusach kursujących na liniach międzymiastowych.