Prezydent zabiega o unijne dotacje

25 marca 2014, 11:00

fot. Fotolia.com

Blisko 115 mln złotych może pozyskać Jaworzno na inwestycje z funduszy unijnych, zawarte w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020. O pieniądze przeznaczone na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne stara się Subregion Centralny Województwa Śląskiego, w skład, którego wchodzi również Jaworzno.

Na Subregion Centralny Województwa Śląskiego składa się ponad osiemdziesiąt samorządów m.in. Jaworzno, Mikołów, Gliwice, Sosnowiec, Katowice, Zabrze, Tychy i Bytom. Zarząd subregionu wraz z naukowcami i fachowcami opracowuje strategię na sześć kolejnych lat pozyskiwania środków unijnych. W zarządzie pracuje również prezydent Paweł Silbert, który jest obecny w tym gronie ze względu na doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy na tego rodzaju inwestycje w latach ubiegłych.

- Między innymi dzięki unijnemu wsparciu nasze miasto tak bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Nie tylko wypiękniało, ale również dostało nowe impulsy rozwojowe dzięki inwestycjom w miejską infrastrukturę. Uzbrojenie terenów, budowa sieci dróg zaskutkowały napływem nowych inwestycji w centrum, przy ul. Wojska Polskiego, w Jeleniu i na terenie dawnej kopalni Jan Kanty – mówi prezydent Paweł Silbert. - Teraz bardzo intensywnie pracujemy nad kolejnymi projektami, które utrzymają, pozytywny, rozwojowy trend.

Pieniądze dla Jaworzna

Środki o które walczy Jaworzno będą pochodzić z dwóch źródeł. Ponad 101 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ponad 13 mln złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna kwota z obu funduszy wyniesie blisko 115 mln złotych. Jeżeli miasto uzyska taką kwotę, to przeznaczona zostanie m.in. na kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych, efektowność energetyczną, niskoemisyjny transport miejski, gospodarkę odpadami, infrastrukturę wychowania przedszkolnego czy infrastrukturę kształcenia zawodowego. Ponadto pieniądze pomogą we wspieraniu osób poszukujących pracy i pozostałych bez zatrudnienia, promocję samozatrudnienia i wsparcie dla przedsiębiorstw i ich pracowników w zakresie rozwoju przedsiębiorstw w tym zmiany profilu działalności.