100 lat Anny Palian

27 marca 2014, 13:14

27 marca do grona długowiecznych Polaków dołączyła kolejna jaworznianka - pani Anna Palian. Oprócz rodziny, życzenia solenizantce złożyli Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Halina Prochaska.

Anna Palian, z domu Białas, urodziła się 27. marca 1914 r. w Jaworznie. Jej rodzice byli rodowitymi jaworznianami. Pochodziła z rodziny wielodzietnej. Miała czterech braci i jedną siostrę. Niestety rodzeństwo jubilatki już zmarło, tylko ona doczekała setnych urodzin.

Edukację w szkole podstawowej rozpoczęła w wieku sześciu lat. W maju 1946 roku wyszła za mąż. Wychowała troje dzieci, jedną córkę i dwóch synów. Dochowała się sześciorga wnucząt: trzech wnuczek i trzech wnuczków. Ma też troje prawnuków i jedną prawnuczkę.  Pani Anna mieszka w wybudowanym wspólnie z mężem domu w Dąbrowie Narodowej przy ulicy Szczotki.  Całe życie związana była z Jaworznem. W czasie kiedy jej mąż pracował na kopalni Jan Kanty, ona zajmowała się domem i gospodarstwem. Małżonek pani Anny – Edmund zmarł w wieku 73 lat w 1987 roku, byli rówieśnikami.

Jak mówi rodzina jubilatki, pani Ania często opowiada o pracy na roli, którą otrzymała od swojej mamy. Mimo sędziwego wieku cieszy się dobrym zdrowiem, nadal ma świetny apetyt, a najbardziej lubi słodycze. Lubi wspominać dawne czasy, recytować wierszyki ze szkoły i śpiewać przyśpiewki ludowe. Jej recepta na długowieczność: to ruch i praca.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek