Jak spłacić zadłużenie i wyjść na prostą?

31 marca 2014, 08:00

Osoby, które mają kłopoty z terminowym regulowaniem należności czynszowych, nie są w Jaworznie pozostawione bez pomocy. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych, we współpracy z Urzędem Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, proponuje najemcom kilka różnych form wsparcia.

Lokatorzy mogą rozłożyć zadłużenie na raty z zatrzymaniem naliczania odsetek. MZNK oferuje również osobom zadłużonym dostosowane do ich potrzeb programy pomocowe. Niewielkie długi można odpracować wykonując prace porządkowe, można starać się o zmianę statusu mieszkania, przydział dodatku mieszkaniowego i wreszcie istnieje także możliwość przystąpienia do programu oddłużeniowego. W Jaworznie realizowany jest również program Rewitalizacji Społecznej Bloków Socjalnych „Kompas”, którego celem jest poprawienie aktywności społecznej i zawodowej osób zamieszkujących w lokalach socjalnych.

Najdłużej funkcjonującym programem pomocowym jest Program Pomocy Osobom Zagrożonym Eksmisją, zwany popularnie "programem oddłużeniowym".

- Okazało się, że wprowadzone na terenie Jaworzna rozwiązania były na tyle innowacyjne, że przedstawiciele innych miast zaczęli dopytywać o szczegóły programu - wyjaśnia Piotr Jamróz, rzecznik prasowy MZNK.

Program oddłużeniowy skierowany jest do rodzin, które z uwagi na trudną sytuacją życiową mają zaległości czynszowe mogące w konsekwencji skutkować utratą mieszkania. Do programu mogą przystąpić osoby, które na dzień 30 czerwca 2006 roku miały zaległości za okres co najmniej 6 miesięcy.

- Autorzy programu zaproponowali kilka form pomocy, jednakże już na wstępie założono, że nie będzie możliwości całkowitego umorzenia długu. Byłoby to społecznie niesprawiedliwe - tłumaczy Piotr Jamróz. - Dlatego też najważniejszym elementem programu jest tzw. kontrakt socjalny z rodziną i jej deklaracja współpracy.

Przy zawarciu kontraktu osoba zobowiązuje się do regularnego opłacania należności za lokal mieszkalny przez określony czas, w zamian umorzona zostaje część długu. W 2013 roku do programu oddłużeniowego przystąpiło 36 najemców. Natomiast 46 najemcom udało się zrealizować program i w tym roku, zgodnie z kontraktem, umorzono im 50% długu i 100% odsetek.

Każdy zadłużony lokator - jeśli tylko wyrazi chęć - jest w stanie wybrać najlepszą dla siebie formę pomocy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet najlepiej skonstruowany program okaże się bezużyteczny, jeśli chęci uczestnictwa w nim nie wyrazi zadłużona osoba.

Więcej na www.mznk.jaworzno.pl