Wsparcie dla świetlic środowiskowych

2 kwietnia 2014, 08:03

fot. Maksim Šmeljov

Miasto regularnie wspiera finansowo świetlice środowiskowe. W tym roku łącznie na ich działalność przekazano nieco ponad 313 tys. zł. Dotacje otrzymały świetlice znajdujące się w dzielnicach: Śródmieście, Podłęże, Pieczyska i Szczakowa.

Przypomnijmy, że główną rolą świetlic środowiskowych jest organizowanie dzieciom i młodzieży czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych w roku szkolnym oraz podczas ferii zimowych i wakacji. Ponadto każda ze świetlic zapewnia podopiecznym co najmniej jeden posiłek w ciągu dnia, zajęcia edukacyjno- rekreacyjne z elementami profilaktyki oraz w razie potrzeby pomoc w nadrobieniu zaległości szkolnych.

Klub Inteligencji Katolickiej funkcjonuje w centrum miasta od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00-18.00. Placówka na wykonywanie swoich zadań otrzymała w tym roku dofinansowanie w kwocie 67 900,00 zł. Dziennie z pomocy korzysta 40 dzieci.

Świetlica prowadzi pracę opiekuńczo - wychowawczą, codzienne zajęcia świetlicowe, w ramach których udzielana jest pomoc w odrabianiu zadań domowych. Prowadzone są zajęcia rozwijające zainteresowania tj. kółka zainteresowań: artystyczne, szachowe, dziennikarskie, filmowe, informatyczne oraz kluby: sportowca, wesołego podróżnika, filmowy, małego humanisty oraz zajęcia kulinarne. W ramach działalności Klubu  dożywiane są dzieci. Świetlica realizuje program profilaktyczno - edukacyjny oraz organizuje uroczystości i imprez okolicznościowych (święto Rodziny, Dzień Dziecka, Wigilia itp.). Dodatkowo prowadzone są zajęcia podczas ferii i wakacji - wycieczki,m zajęcia na basenie, lodowisku itp.

Parafia Rzymsko - Katolicka pw. Św. Brata Alberta funkcjonuje w dzielnicy Pieczyska od poniedziałku do soboty w godzinach od 12.00-18.00. Parafia na wykonywanie swoich zadań otrzymała w tym roku dofinansowanie w kwocie 79 200,00 zł. Dziennie z pomocy korzysta 50 dzieci.

W świetlicy odbywają się zajęcia edukacyjno - sportowo - rekreacyjne, które obejmują zajęcia z języka angielskiego, języka niemieckiego, odrabianie lekcji, gry świetlicowe, zajęcia sportowe. Świetlica organizuje wycieczki piesze na terenie miasta, a także imprezy śródroczne m. in. Dzień Dziecka, Andrzejki itp. W ramach działalności Parafii prowadzona jest także stała akcja dożywiania dzieci oraz szkółka zimowa i wakacyjna zapewniająca atrakcje podczas zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Również organizowane są  konkursy tematyczne.

Stowarzyszenie Równych Szans "Sigma" funkcjonuje w dzielnicy Podłęże od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00-19.00. Stowarzyszenie na wykonywanie swoich zadań otrzymało w tym roku dofinansowanie w kwocie 81 100,00 zł. Dziennie z pomocy korzysta 40 dzieci.

Dla podopiecznych prowadzone są zajęcia wychowawcze z programem socjoterapeutycznym, w tym przede wszystkim pomoc w nauce. Realizowany są programy profilaktyczno - wychowawcze. Organizowane są także wyjazdy do teatru, kina i na basen, jednodniowe wycieczki o walorach turystyczno - poznawczych. Również organizowane są uroczystości i imprezy okolicznościowe (z okazji Dnia Dziecka, Mikołaja, wieczór Andrzejkowy itp.). Świetlica organizuje imprezy miejskie takie jak: Mini Playback Show, Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble, Konkurs Piosenki Turystycznej. W ramach działalności Stowarzyszenia prowadzona jest także stała akcja dożywiania dzieci. Realizowana Akcja Zima w Mieście i Akcji Lato w Mieście zapewnia atrakcje podczas zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej funkcjonuje w dzielnicy Szczakowa od poniedziałku do czwartku w godzinach od 13.00-18.00, w piątek 12.00 - 16.00. Ośrodek na wykonywanie swoich zadań otrzymał w tym roku dofinansowanie w kwocie 85 000,00 zł. Dziennie z pomocy korzysta 30 dzieci.

Świetlica realizuje działania opiekuńczo - wychowawcze i socjoterapeutyczne, w tym zajęcia dydaktyczne, podczas których dzieci wyrównują zaległości szkolne, zajęcia socjoterapeutyczne oraz rozwijające zainteresowania i pasje podopiecznych. Uczestnicy mogą rozwijać swoje umiejętności uczestnicząc w zajęciach kółek tj.: klub młodego artysty, sportowca, informatyka, młodego turysty. Również tutaj organizowane są uroczystości i imprezy okolicznościowe (m. in. z okazji Dnia Dziecka, Mikołaja, wieczór Andrzejkowy itp.) oraz konkursy tematyczne. W ramach działalności Ośrodka prowadzona jest także stała akcja dożywiania dzieci, a także dodatkowe zajęcia podczas ferii i wakacji bogate w różne wycieczki i zajęcia na basenie, lodowisku itp.