Prezydent wspiera działkowców

24 kwietnia 2014, 13:25

W tym tygodniu prezydent Paweł Silbert i jego zastępca Tadeusz Kaczmarek ponownie spotkali się z prezesami ogrodów działkowych, by dyskutować o przyszłości ROD-ów na terenie Jaworzna. Zgodnie z wcześniejszą deklaracją pomocy działkowcom, prezydent przedstawił prezesom nowe statuty ogrodów, przygotowane w porozumieniu z prawnikami, które miałyby unormować zasady funkcjonowania ROD-ów w ich nowej formie.

- Nie mamy żadnych planów, ani zamiarów sięgania po tereny należące do działkowców. Pytamy natomiast jak możemy im pomóc - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Z prowadzonych rozmów wynika, że duża część działkowców chce zmiany statusu prawnego swoich ogrodów. Jeżeli taka jest potrzeba mieszkańców, dołożymy wszelkich starań, aby w tych dążeniach ich wesprzeć.

Po wejściu w życie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jaworzniccy ogrodnicy zaczęli zastanawiać się nad opuszczeniem struktur Polskiego Związku Działkowców i zakładaniem odrębnych stowarzyszeń. Boją się jednak, że tereny ROD-ów mogą być zajmowane pod inwestycje. Obawy te potęgują przykłady z innych miast, gdzie ogrody stanowią "łakomy kąsek" dla inwestorów i faktycznie rozmawia się o próbach przeznaczenia ogrodów na inne cele. W Jaworznie nie ma jednak takich zagrożeń.

- Funkcjonujące w Jaworznie ogrody działkowe wpisały się już w krajobraz miasta i służą mieszkańcom, dlatego jakiekolwiek pomysły ich likwidacji nie mają żadnego uzasadnienia. Mamy wiele innych terenów, które można wykorzystać na cele inwestycyjne - uspokaja działkowców Prezydent Miasta. - Aby zapewnić funkcjonowanie jaworznickich ROD-ów, przy każdej zmianie lub tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego ich pozycja jest prawnie zabezpieczana w dokumentach planistycznych. Tym samym nie ma możliwości przeznaczenia terenów działek na inny cel.

Warto też zaznaczyć, że także w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym dla Jaworzna, żaden projekt nie jest zaprojektowany tak, by przebiegał przez ROD-y. To pokazuje, że po stronie Gminy nie ma planów ingerencji w ogrody działkowe, a inwestycje planowane są tak, by nie zakłócać ich funkcjonowania.