Woda tańsza od lipca

30 kwietnia 2014, 10:26

Od lipca 2014 r. w Jaworznie będzie obowiązywać nowa, niższa taryfa na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Woda będzie tańsza o 16 groszy za metr sześcienny. Jest to możliwe m.in. dzięki wybudowaniu nowej stacji uzdatniania wody "Piaskownia".

- Konsekwentne dążenie do wyznaczonych celów zaowocowało tym, że na lata 2014-2015 zostanie obniżona cena wody z kwoty 5,39 zł do kwoty 5,23 zł brutto za metr sześcienny - tłumaczy Rafał Łabaj, Wiceprezes ds. Finansowych MPWiK. - Cena ścieków pozostanie na dotychczasowym poziomie - 8,73 zł za metr sześcienny, podobnie jak opłaty stałe.

Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wprowadzi także nową usługę - tzw. elektroniczne faktury (e-faktury). Dzięki temu stawka za rozliczenie zostanie obniżona z 2,33 zł brutto do 1,00 zł brutto - w przypadku, gdy mieszkaniec zdecyduje się na otrzymywanie rachunku drogą elektroniczną. Natomiast w sytuacji drukowania i doręczenia faktury drogą pocztową, będzie obowiązywać opłata na niezmienionym poziomie - 2,33 zł brutto.

- Już w roku ubiegłym informowaliśmy, że budowa nowej stacji uzdatniania wody to szansa dla miasta, polegająca na uniezależnieniu się w dużej mierze od zewnętrznych dostawców. Dzięki tej przełomowej inwestycji nastąpiło znaczne zmniejszenie ilości kupowanej wody z zewnętrznych źródeł. Duży wpływ na obniżenie kosztów funkcjonowania Spółki miała też kilkuletnia intensywna wymiana oraz remont sieci wodociągowej, która znacznie obniżyła straty wody na sieci - dodaje Rafał Łabaj.