Honorowi dawcy krwi oraz dawcy narządów, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek to niezwykli ludzie, zaangażowani w bezinteresowną pomoc potrzebującym. Za ich poświęcenie i wkład w ratowanie życia ludzkiego Ministerstwo Zdrowia nadało im kilka przywilejów w dostępie do opieki zdrowotnej. Okazuje się jednak, że nie wszyscy pamiętają o uprawnieniach dawców.
W związku z licznymi pytaniami oraz sygnałami o nierespektowaniu przepisów, wynikających z Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczących szczególnych uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przypomina, że osobom posiadającym tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu", które przedstawią legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" przysługuje:
- zgodnie z art. 43 ww. ustawy – prawo do bezpłatnego, do wysokości limitu finansowania (o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o refundacji), zaopatrzenie w leki objęte wykazem:
- o którym mowa w art. 37 ustawy o refundacji, w zakresie kategorii, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy,
- leków, które świadczeniobiorca posiadający tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów, na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji.
- zgodnie z art. 47 c ww. ustawy – prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych apeluje o respektowanie zapisów ustawy i zawieszenie w miejscu udzielania świadczeń stosownej informacji dotyczącej powyższych uprawnień, a także przypomnienie pracownikom, szczególnie realizującym czynności z zakresu rejestracji pacjentów, treści ww. przepisów.