Eurowybory 2014 - mamy już komisje

8 maja 2014, 10:00

fot. © Jipé - Fotolia.com

Prezydent Miasta powołał obwodowe komisje wyborcze, które przeprowadzą głosowanie na terenie miasta w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja br. Głosowanie w tym dniu potrwa od godz. 7.00 do 21.00. Zadbano także o szereg udogodnień dla niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta.

W Jaworznie pracować będzie łącznie 46 komisji wyborczych. Na terenie naszego miasta część lokali wyborczych jest oczywiście dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Kodeks wyborczy, co najmniej 1/5 lokali obwodowych komisji na terenie miasta powinna być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymóg ten jest spełniony: na 44 stałe obwody głosowania w mieście 10 jest dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Ponadto przepisy prawa wyborczego przewidują szereg udogodnień adresowanych dla wyborców niepełnosprawnych, dających im możliwość wzięcia czynnego udziału w wyborach, w tym również bez konieczności wychodzenia z domu. Są to m.in.:

• prawo do głosowania korespondencyjnego,
  • prawo do głosowania przez pełnomocnika,
  • możliwość głosowania w dowolnie wybranym przez siebie na terenie miasta lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • głosowanie w lokalu wyborczym przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Szczegółowe informacje o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych i sposobie skorzystania z tych uprawnień oraz o terminach z tym związanych można znaleźć w BIP-ie -
http://www.bip.jaworzno.pl/#Z2V0Q29udGVudHMoMTMxODEsMSwwKQ== (Zał. nr 2  i 3). Wszelkie formalności z tym związane załatwia Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w Wydziale Spraw Obywatelskich UM.

Obecnie do potrzeb niepełnosprawnych dostosowanych jest 10 lokali wyborczych. Mimo że jest to liczba przekraczająca ustawowy wskaźnik, podejmujemy starania aby także inne obiekty, w których prowadzone jest głosowanie, były "przyjazne" osobom niepełnosprawnym. Nowe lokale dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych powinny być już dostępne podczas jesiennych wyborów, a ich liczba będzie zależna od możliwości technicznych poszczególnych obiektów oraz koniecznych do poniesienia nakładów finansowych.

Składy poszczególnych komisji obwodowych poniżej.