Rocznica "Akcji Wisła"

3 września 2012, 23:43

Blisko 500 osób - w tym byli więźniowie Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie i bliscy ofiar, wezmą udział w tegorocznych obchodach upamiętniających 65. rocznicę „Akcji Wisła”. W intencji więzionych i zamordowanych w sobotę, 8 września przy pomniku w lesie na Podłężu zostanie odprawiona msza święta w obrządku grekokatolickim.

Pamięć ofiar i więźniów swoim występem uczci również Ukraiński Chór Męski „Żurawli”, którego koncertu będzie można wysłuchać w piątek, 7 września o godz. 19.00 w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny.

- Co roku spotykamy się przy pomniku Więźniów Ofiar Obozu Pracy w Jaworznie, by pamiętać o tych wszystkich - Polakach, Niemcach, Ukraińcach, którzy padli ofiarą komunistycznego reżimu – mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert.

W tym roku w uroczystościach weźmie udział kilkaset osób, w tym byli więźniowie obozu, władze Jaworzna, przedstawiciele placówek dyplomatycznych i województwa śląskiego, delegacja Związku Ukraińców w Polsce, duchowni Cerkwi Prawosławnej, przedstawiciele społeczności żydowskiej i niemieckiej, a także młodzież i mieszkańcy. Po głównych obchodach zebrani goście wraz z dyrektorem Muzeum Miasta Przemysławem Dudzikiem przejdą na teren byłego obozu, aby poznać tragiczną historię tego miejsca.  By uczcić pamięć ofiar terroru komunistycznego – więzionych i zamordowanych w Centralnym Obozie Pracy, do Jaworzna zawita również Ukraiński Chór Miejski „Żurawli”, którego członkowie to przedstawiciele mniejszości ukraińskiej zamieszkującej tereny dzisiejszej Polski.

Tegorocznym obchodom 65. rocznicy „Akcji Wisła” będzie towarzyszyć wystawa publikacji poświęconych relacjom polsko-ukraińskim po II wojnie światowej i „Akcji Wisła”, którą będzie można oglądać od 1 do 30 września w Muzeum Miasta. Z kolei od 6 do 14 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można obejrzeć wystawę ukraińskiego haftu krzyżykowego (wernisaż - 7 września o godz. 17.00). Ponadto w piątek, 7 września o godz. 11:00 odbędzie się prezentacja filmu Andrzeja Warchiła „Obóz Jaworzno” połączona z prezentacją książki Igora Hałagidy "Duchowni greckokatoliccy i prawosławni w Dokumenty i materiały". Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach 65. rocznicy „Akcji Wisła”, a także do uczczenia pamięci więzionych i zamordowanych w  Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie.