Kto naprawdę chce sprzedaży ORKI?

14 maja 2014, 14:49

Szum w Internecie, nagonka prasowa i niepochlebne komentarze o mieście. To wszystko skutek rozpowszechniania nierzetelnych i niesprawdzonych informacji na temat planowanej sprzedaży terenu, na którym funkcjonuje Baza Nurkowa "Koparki". Najwyższy czas na przytoczenie kilku faktów.

Pierwsza i najważniejsza informacja jest taka, że o umożliwienie wykupu terenu ośrodka wnioskował już w czerwcu 2012 r. dyrektor generalny spółki ORKA GROUP - Mirosław Kierepka. Deklaracja ta została potwierdzona i powtórzona także w marcu 2013 r. kiedy to prezes zarządu spółki ORKA - Janusz Wiśniowski - poprosił Prezydenta Miasta o zorganizowanie przetargu na zakup tej nieruchomości. (skany pism dostępne są poniżej)

Miasto, mając świadomość, że baza wpisała się już w krajobraz miasta i jest atrakcyjnym obiektem turystycznym nie tylko dla jaworznian ale także gości z innych rejonów Polski, a posiadanie prawa użytkowania wieczystego da dużo większe bezpieczeństwo inwestycyjne na tym terenie, przychyliło się do tej prośby i niezwłocznie podjęło starania, mające na celu wykonanie koniecznych podziałów geodezyjnych nieruchomości, pozwalających na organizacje przetargu.

W związku z tym, że gmina działała niejako na wniosek "Orki" spółka już w 2012 r. miała pełną świadomość, że przygotowywana jest procedura przetargowa na sprzedaż nieruchomości. Przetarg został zaplanowany tak, by nastąpił po zakończeniu ostatniej umowy dzierżawy ze spółką ORKA.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tak jak możliwe jest kupno terenu w przetargu przez inny niż ORKA podmiot, tak samo możliwe było wcześniej zawarcie umowy na dzierżawę z innym przedsiębiorcą lub osobą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odkąd gmina została dysponentem nieruchomości, spółka ORKA nigdy nie miała prawa pierwokupu, ani pierwszeństwa i gwarancji przy zawieraniu kolejnych umów na dzierżawę. Jeśli terenem "bazy nurkowej" zainteresowany byłby wcześniej inny podmiot, także w przypadku dzierżawy gmina musiałaby ogłaszać przetarg. Jasne w tym momencie staje się, że sprzedaż terenu zagwarantuje nabywcy dużo większe mozliwości gospodarowania nieruchomością niż byłoby to w przypadku kolejnych 3-letnich umów na dzierżawę.

Po stronie Miasta nigdy nie było - i nadal nie ma - żadnych złych intencji w stosunku do terenu, na którym funkcjonuje Baza Nurkowa Koparki. Wszystkie czynione dotychczas kroki pokazują, że Prezydent Miasta zawsze starał się wspierać działania pana Kierepki i przedstawicieli spółki ORKA GROUP, by ośrodek mógł się w Jaworznie rozwijać. Zbliżająca się procedura przetargowa - przygotowana na wniosek zarządu Orki - jest kolejnym przedsięwzięciem, u podstaw którego leżało dobro bazy nurkowej i chęć zabezpieczenia jej funkcjonowania w kolejnych latach.