Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Wedle szacunków w Jaworznie choruje na nią ponad 7,5 tys. osób. Dlatego Urząd Miejski zaprasza rodziców dzieci cierpiących na to schorzenie na warsztaty szkoleniowe, które odbędą się już za tydzień - w piątek, 30 maja o godz. 12:00 w sali obrad UM. Szkolenie prowadzone będzie przez edukatorów zdrowia z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą z Gliwic.
W warsztatach nt. cukrzycy typ I u dzieci i młodzieży wezmą udział m.in. pracownicy placówek ochrony zdrowia, nauczyciele i pedagodzy z placówek oświatowych z terenu naszego miasta oraz członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków o/Jaworzno.
Przesłaniem szkolenia jest uświadomienie pracownikom różnych placówek, iż:
- cukrzyca nie powinna być przyczyną wykluczenia dziecka z jakiegokolwiek rodzaju aktywności, w tym z uczęszczania do przedszkola czy szkoły,
- cukrzyca, jeśli jest dobrze leczona, nie zmienia zdolności dziecka do nauki,
- podstawowe znaczenie ma edukacja oraz społeczna integracja chorego ucznia w szkole,
- leczenie dziecka z cukrzycą polega na wstrzykiwaniu insulin kilka razy dziennie lub na ciągłym wlewie za pomocą pompy insulinowej, właściwym żywieniu oraz częstej kontroli stężenia glukozy we krwie oraz systematycznej kontroli w poradni diabetologicznej.
Do placówek oświatowych w Jaworznie uczęszcza 16 dzieci chorujących na cukrzycę (dane z 2013 r). Problem zachorowań monitorowany jest w Jaworznie od kilku lat. Z danych przekazywanych przez dyrektorów placówek oświatowych wynika, iż w naszym mieście nie ma tendencji wzrostowej, jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań dzieci. Od 5 lat Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych współpracuje z pracownikami Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach - Ligocie. Z informacji przez nich przekazanych wynika, iż wszystkie dzieci zamieszkałe w województwie śląskim, u których stwierdzono cukrzycę są kierowane do tego renomowanego ośrodka w celu diagnostyki, planowania leczenia i dalszej kontroli. W Centrum zatrudnieni są najlepsi specjaliści w zakresie diabetologii oraz psycholodzy dziecięcy, edukatorzy zdrowia - pracujący w zespołach, które kompleksowo zajmują się dziećmi z powyższym schorzeniem. W roku 2013 zarejestrowano w/w Centrum 186 nowych zachorowań u dzieci na cukrzycę typu I w naszym województwie (w 2012 r. było 160).
Z uwagi na wagę problemu, szkolenia odbywają się cyklicznie i jest to już piąta edycja organizowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM.