Jaworzno było wczoraj gospodarzem całodziennych zajęć odbywających się w ramach IV Śląskiego Spotkania Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Together we can do more". Młodzież z Polski, Słowacji, Czech i Węgier odwiedziła m.in. jaworznicki rynek, bibliotekę i GEOsferę.
Pomysł organizacji spotkań zrodził się w 2010 roku, podczas realizacji projektu "Chalupaři - dzisiaj partnerzy, kiedyś sąsiedzi pod jednym dachem UE" , który realizowało jaworznickie Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego, w ramach Forum Polsko-Czeskiego. Wtedy właśnie postanowiono rozszerzyć formułę współpracy o pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Spotkań są wieki średnie w Europie. W ramach przygotowanych atrakcji, w niedzielę - 8 czerwca młodzież odwiedziła skansen w Parku Chorzowskim, gdzie wzięła udział w V Zjeździe Rycerstwa Chrześcijańskiego. Natomiast w poniedziałek - 9 czerwca uczniowie cały dzień spędzili w Jaworznie. Uczestników "zlotu" najpierw przywitał w Urzędzie Miejskim Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek, a następnie młodzież brała udział m.in. w "średniowiecznych" warsztatach na rynku oraz prezentowała legendy i baśnie o tematyce rycerskiej w miejskiej bibliotece. Dzień zakończył się integracyjnym ogniskiem nad zalewem Sosina.
Spotkania Grupy Wyszehradzkiej bazują częściowo na funduszach unijnych, ale przede wszystkim na wsparciu województwa oraz władz miejskich Katowic, Jaworzna i Zabrza, a ich głównym organizatorem jest Stowarzyszenie NZS 1980. W projekcie biorą udział:
- Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego w ZSP Nr 6 w Jaworznie,
- III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach,
- III LO w Zabrzu,
- Gimnazjum Jiřego Ortena w Kutnej Horze (CZ),
- Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium w Miszkolcu (H),
- Spojená škola w Niżnej (SK).
- Państwa Grupy Wyszehradzkiej łączy wspólna historia i tradycja, dlatego tak ważnym jest by młodzież z tych sześciu szkół mogła poznać wspólne korzenie, jak również poszerzyć swoją wiedzę o współczesne wydarzenia, których już oni sami są świadkami - tłumaczy Dyrektor Technikum nr 6 Simona Smugowska.