Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Czesław Kempiński patronem skweru (fotogaleria)

16 czerwca 2014, 12:59

W historii każdego miasta są ludzie, których wspomnieniu towarzyszy żal, że już odeszli. Taką niezwykle barwną i zasłużoną postacią dla naszego miasta był Czesław Kempiński. W celu upamiętnienia jego dokonań i zasług dla Jaworzna i mieszkańców, nazwiskiem tej wybitnej postaci nazwano skwer znajdujący się w Śródmieściu.

Czesław Kempiński to urodzony 19 lipca 1913 roku na Kujawach, filozof, polonista i pedagog. Do naszego miasta przyjechał w 1945 roku– w chwili wielkiego przełomu czasów, kiedy stare, skromnie żyjące przy swoich czterech kopalniach Jaworzno, stanęło przed epokowym awansem i zaczęło wyrastać do rangi bardzo szybko kształtującego się centrum przemysłu górniczo-energetycznego. Czesław Kempiński był pierwszym, przygotowanym do tego kronikarzem, który w Jaworznie umiał dojrzeć doskonałe wartości tradycji obyczajowo – kulturalnej.

Związany z kopalnią "Bierut" już w 1945 roku prowadził pionierską pracę oświatową wśród robotników, został wykładowcą miejscowej Szkoły Górniczej, potem profesorem Technikum Górniczego w Jaworznie i w Katowicach - Brynowie. Wychował około 10 000 młodych absolwentów szkół górniczych, zaszczepiając w ich serca umiłowanie zawodu oraz wiedzę o jego przepięknej i rozległej tradycji miejscowej.

Czesław Kempiński z oddaniem wdrażał młodym również własne uzdolnienia i zamiłowania artystyczne: malarskie i rzeźbiarskie. Z jego inicjatywy powstał młodzieżowy zespół "Srebrników", skupiający uczniów szkół górniczych. Napisał "Monografię miasta Jaworzna i jego okolicy". Jest również autorem opracowania "Nazwy miejscowe Jaworzna i okolicy".

Profesor Kempiński interesował się też historią obyczaju i folklorystyką. W tym zakresie opracował "Legendy i dawne opowiadania górnicze z terenu Jaworzna" oraz "Zwyczaje i obyczaje jaworznickich rudków". Wśród jego pionierskich prac znajduje się także "Mały słowniczek dawnych wyrazów górniczych z Jaworzna". Opracował również "Kartki z dziejów Jaworzna". Jest autorem przeszło 100 akwarel namalowanych do materiałów historycznych dotyczących Jaworzna. Historyk – artysta miał także piękne rzeźby w węglu, a jego prace znajdują się w kilku muzeach.

Czesław Kempiński był wybitnym działaczem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna oraz między innymi członkiem Wojewódzkiej Komisji Ochrony Zabytków. W dowód uznania za swą pionierską pracę pedagogiczną, organizacyjną, artystyczną i pisarską w 1976 roku wpisany został do księgi zasłużonych dla miasta Jaworzna i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1995 roku został uhonorowany przez Radę Miejską dyplomem "Za zasługi dla miasta Jaworzna". W roku 2000 został wyróżniony odznaką "Złoty Liść Jaworu" dla zasłużonego dla kultury w Jaworznie.

Czesław Kempiński, nauczyciel wielu pokoleń młodzieży jaworznickiej, filozof i malarz zmarł 25 września 2008 roku.

W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej na skwerze pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną a Muzeum Miasta wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz rodzina, przyjaciele i uczniowie profesora Kempińskiego. Po ceremonii nadania imienia skwerowi, w jaworznickiej książnicy odbyło się spotkanie, podczas którego wspominano życie, pasje i dokonania Pana Czesława. O niezwykłej pasji artystycznej i kronikarskiej oraz darze przekazywania wiedzy swoim uczniom opowiadali między innymi "Plastusie", czyli uczniowie Czesława Kempińskiego, wśród których znajdowali się m.in. Adam Cekiera, Artur Przebindowski, Urszula Lebuda, Marian Folga oraz Julia Ptasznik (wnuczka Czesława Kempińskiego).

Po spotkaniu wszyscy goście mogli także obejrzeć wystawę biograficzną przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Ekspozycja składa się z akwareli, artykułów, które napisał sam pan Kempiński i tych mówiących o nim i jego działalności, cykl "Kartki z dziejów Jaworzna" oraz dokumenty i zdjęcia. Wystawę można jeszcze oglądać do 26 czerwca. Wszyscy, którzy chcą jeszcze bliżej poznać tę niezwykłą i zasłużoną dla Jaworzna postać mogą także odwiedzić Teatr Sztuk, gdzie do 12 lipca dostępna jest ekspozycja pn. "Pasje Czesława Kempińskiego". Zapraszamy!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek