18 czerwca 2014, 11:13

www.rodzina.gov.pl

Wczoraj weszły w życie przepisy, dzięki którym rodziny wychowujące troje lub więcej dzieci, niezależnie od dochodu, mogą ubiegać się o różnego rodzaju zniżki i bonifikaty. Ogólnopolska karta jest uzupełnieniem prowadzonego m.in. w naszym mieście programu "Jaworznicka Rodzina Wielodzietna". Szacuje się, że z tego dokumentu może skorzystać 3,5 miliona Polaków.

Wnioski o przyznanie "Karty Dużej Rodziny" przyjmuje Dział Strategii i Projektów Społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mający siedzibę w budynku Zespołu Lecznictwa Otwartego przy ul. Grunwaldzkiej 235 (parter), tel. 32 / 618 18 37:

• w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 7:00 - 15:00;
  • w czwartki w godz. 7:00 - 17:00.

O terminie i miejscu odebrania przyznanych kart, MOPS powiadomi telefonicznie lub w inny dostępny sposób.

Karta będzie wydawana bezpłatnie każdemu członkowi dużej rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18. roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do 25 roku życia). W przypadku dorosłych osób niepełnosprawnych karta wydawana będzie na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem "Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.

Dodatkowo końcem kwietnia br. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt pn. "Śląskie dla rodziny - Karta Dużej Rodziny”. Projekt zawiera konkretne propozycje wsparcia dla rodzin wielodzietnych przez podmioty na terenie województwa śląskiego. Integralną częścią projektu jest katalog ulg i uprawnień zwiększających dostęp rodzin do działających w województwie śląskim instytucji kultury, rekreacji, edukacji, ochrony zdrowia i transportu publicznego, w szczególności zaś oferowanych przez wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne i wojewódzkie osoby prawne. Z uprawnień będą mogli korzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którym jednostka samorządu terytorialnego przyznała uprawnienia na podstawie gminnego programu wspierania rodzin wielodzietnych, po zawarciu stosownej umowy pomiędzy Województwem Śląskim, a dana gminą. Katalog ulg i uprawnień pozostaje otwarty i będzie w miarę możliwości sukcesywnie poszerzany.

Aktualnie trwają intensywne prace nad wdrożeniem projektu "Śląskie dla rodziny - Karta Dużej Rodziny”. Z uprawnień skorzystają więc również posiadacze naszej miejskiej karty "Jaworznicka Rodzina Wielodzietna”, na której zostanie naklejony hologram z logo województwa śląskiego. Tym samym rodziny wielodzietne będą mogły korzystać z dwóch programów - lokalnego i rządowego.

Więcej informacji na temat poszczególnych programów można znaleźć na: stronie www.mops.jaworzno.pl w zakładce „Strategie, Programy, Projekty” w punkcie „Programy dla rodzin wielodzietnych”.