Mieszkańcy pozytywnie o mieście!

20 czerwca 2014, 09:53

W maju tego roku 600 mieszkańców oceniło miasto w badaniach opinii publicznej. Mieszkańcy chwalili bezpieczeństwo, komunikację miejską i nowy rynek. Szczególną uwagę zwracali również na dobrą jakość wody, kulturę i rekreację oraz wysoko ocenili pracę urzędu.

W opinii mieszkańców Jaworzno pozytywnie wyróżnia się na tle innych miast regionu przede wszystkim rozbudowaną siecią dróg i obwodnicą, a także ogólnie dobrym rozwojem infrastruktury. Przychylność mieszkańców zyskał nawet jaworznicki rynek. Dla jednej trzeciej badanych jest to obecnie jeden z głównych atutów Jaworzna. Pytani zwrócili również szczególną uwagę na parki, tereny zielone, bibliotekę i dynamiczny rozwój miasta.

Z myślą o mieszkańcach

Jaworznianie bardzo pozytywnie oceniają również inicjatywę Prezydenta Miasta dotyczącą prowadzenia konsultacji społecznych w poszczególnych dzielnicach. Aż 70 proc. badanych popiera ten pomysł. Również 70 proc. ankietowanych mieszkańców czuje się w mieście bezpiecznie. Porównując do ubiegłych lat ocena uległa poprawie. Jaworznianie coraz bardziej doceniają też odpowiednią liczbę patroli policyjnych, monitoring i straż miejską.

Nie taki Urząd straszny

Z pozytywną oceną spotyka się również ocena działania Urzędu Miejskiego. Według badań w ostatnim roku 60 proc. mieszkańców odwiedziło jaworznicki magistrat. Badani dobrze ocenili funkcjonowanie tutejszego urzędu we wszystkich wskazanych obszarach. We wskazaniach dotyczących usprawnienia pracy urzędu mieszkańcy wskazują potrzebę większej możliwości załatwiania spraw przez internet.

Karta miejska na medal

Osoby biorące udział w badaniu z ciekawością przyjmują nowinki wprowadzane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Największą popularnością cieszą się karta miejska, biletomaty i multimedia w autobusach. Zdaniem 67 proc. ankietowanych komunikacja miejska jest dużą konkurencją w stosunku do poruszających się po naszym mieście tzw. "busów”.
Doskonałym pomysłem według 82 proc. pytanych jest pomysł wprowadzenia w mieście komunikacji ekologicznej czyli elektrycznych autobusów lub zbudowania linii tramwajowych.

Inwestycje

Respondenci chwalą również inwestycje zrealizowane w mieście w ostatnich latach. Najczęściej wymieniają Rynek Od.Nowa, obwodnicę północną, GEOsferę, bibliotekę oraz przebudowę głównego układu drogowego miasta. Spośród planowanych inwestycji w Jaworznie w najbliższych latach mieszkańcy wymieniają przede wszystkim Galerię Galena. Kolejne miejsca w rankingu zajęły inwestycje w elektrowni, kanalizacja, park miejski i planty.
Ponad 70 proc. jaworznian jest również zadowolonych z wody. Co czwarty badany przyznał, że pije wodę z kranu.

Imprezy

Według badań najlepiej kojarzonym wydarzeniem kulturalno – rozrywkowym w Jaworznie jest nadal Festiwal Energii. Swoją popularność wzmocniły też takie imprezy jak: Międzynarodowy Bieg Uliczny, Koncert Noworoczny oraz Jarmark Wielkanocny. Na te właśnie wydarzenia szczególną uwagę zwraca co czwarty ankietowany. Jak wynika z kwestionariusza jaworznianie są bardziej zainteresowani ofertą kulturalną w postaci koncertów znanych muzyków oraz spektaklami teatralnymi. Mniejszą uwagę poświęcają imprezom sportowym, takim jak mecze piłki nożnej.

***

Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie z zastosowaniem techniki CATI ( Computer Assisted Telephone Interviewing). Na pytania odpowiadało 600 losowo wybranych mieszkańców w wieku 18+ .