Radni przeciwko decyzji RIO

26 czerwca 2014, 18:49

Komisja Rewizyjna, w której większość posiadają radni dzisiejszej opozycji, czyli klubów Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna, zbadała gospodarkę finansową miasta i przeanalizowała sprawozdanie finansowe, a następnie sformułowała wniosek o udzielenie absolutorium Prezydentowi Miasta, który pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej okazało się jednak, że część radnych przyjęło stanowisko odmienne niż Regionalna Izba Obrachunkowa. Dlaczego? Na to pytanie żaden z przedstawicieli klubów PO, WdJ i SdJ nie potrafił udzielić jasnej odpowiedzi.

Co więcej, kiedy dyskusja nad tym punktem obrad zaczęła toczyć się nie po myśli radnych opozycji, Paweł Kaczmarczyk (WdJ) złożył wniosek formalny o zamknięcie dyskusji. Radni opozycji ochoczo wniosek poparli.

Tymczasem Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, podobnie jak w latach wcześniejszych uznała, że Prezydent Miasta prawidłowo i gospodarnie zarządza powierzonym mu mieniem. Podobny wniosek wypłynął wcześniej z komisji rewizyjnej. Jak się jednak okazało, podczas głosowania projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta z tytułu wykonania budżetu miasta za 2013 rok radni opozycji byli temu projektowi przeciwni. Tylko radny Grzegorz Piętak z Platformy Obywatelskiej - jako jedyny przedstawiciel opozycji - zagłosował "za".

Wynik głosowania w stosunku 8 głosów za, 2 - wstrzymujące się, 11 - przeciw przesądził o tym, że radni nie podjęli uchwały o udzieleniu Prezydentowi Miasta absolutorium za 2013.

- Zdziwiony jestem tym głosowaniem niezmiernie - mówi Dariusz Chrapek, radny Rady Miejskiej i jednocześnie zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. - Jeśli chcieliście Państwo nie udzielić prezydentowi absolutorium to trzeba było sformułować taki wniosek. A tymczasem Państwa wniosek był zgoła odmienny.