Prace idą pełną parą!

11 września 2012, 13:21

Już za kilkanaście miesięcy Jaworzno będzie mogło pochwalić się nowoczesną i wybudowaną zgodnie z europejskimi standardami stacją uzdatniania wody. Od marca br. prowadzone są prace przy budowie powierzchniowego ujęcia "Piaskownia". Planowany termin zakończenia wyznaczono na maj 2013 roku.

Zadaniem Stacji Uzdatniania Wody będzie pobór oraz uzdatnianie wody powierzchniowej, czerpanej z Kanału Centralnego. Następnie prawidłowo uzdatniona woda dostarczana będzie mieszkańcom, powstającym w rejonie ulicy Kolejarzy i Bukowskiej wodociągiem.

- Zaopatrzenie mieszkańców gminy w wodę z ujęcia "Piaskownia" spowoduje, że woda wtłaczana do sieci będzie szybciej trafiać do odbiorcy. Ma to istotne znaczenie w procesie "starzenia się wody" i wtórnym rozwoju mikroorganizmów. Tym samym poprawi się jakość wody dostarczanej odbiorcom - tłumaczy Józef Natonek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Prace przy budowie Stacji Uzdatniania Wody na ujęciu "Piaskownia" idą pełną parą. Postawiono już konstrukcję stalową nowego budynku. Ukończono także budowę tzw. betonowej wanny, gdzie zainstalowane zostaną filtry piaskowe. Od marca udało się także wybudować pomieszczenie, w którym będzie prowadzany proces ozonowania wody.

- Ponadto z grubej warstwy namułów oczyszczono trzy baseny. Dwa z nich w przyszłości będą służyć, jako rezerwuar wody surowej. Trzeci natomiast przeznaczony będzie na wody popłuczne, wykorzystywane na cele technologiczne np. do płukania filtrów, aparatury - dodaje prezes Natonek.

Prace widoczne są także poza obszarem ujęcia. W rejonie ulicy Bukowskiej i Kolejarzy metodą bezwykopową, tzw. przeciskiem, położono już 400 metrów wodociągu magistralnego.

Wykonawcą ostatniego kontraktu o wartości 19,5 mln zł jest konsorcjum ABT Sp. z o. o. Jego realizacja to część pierwszej fazy modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna - jednego z największych zadań inwestycyjnych miasta.

Więcej na www.mpwik.jaworzno.pl