Ocalona szansa na dotacje

4 lipca 2014, 13:20

Po tym jak radni opozycji nie uchwalili tydzień temu zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, powstała realna szansa utraty przez Jaworzno 115 mln zł dotacji unijnej na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji dla miasta, dzisiaj - na wniosek Prezydenta Miasta - odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której jeszcze raz próbowano pokazać radnym, jak duże znaczenie dla przyszłości całego miasta i mieszkańców ma wprowadzenie proponowanych zmian budżetowych.

Szczegółową prezentację, na której przedstawione zostały założenia dotyczące Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz projekty jakie w ramach ZIT-u może zrealizować Jaworzno, przedstawiła Anna Mocała-Kalina, naczelnik Wydziału Rozwoju Regionalnego. Z kolei Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich wskazał, że z podjęciem decyzji dotyczącej przekazania środków na planowane inwestycje nie wolno zwlekać, gdyż na przygotowanie projektów, które będą decydowały o przydziale środków z Unii Europejskiej zostało bardzo mało czasu.

Mimo że dwugodzinna debata, w której zagrożenia związane z nieuchwaleniem Wieloletniej Prognozy Finansowej przedstawiał także Prezydent Miasta Paweł Silbert, Skarbnik Miasta Wiesława Osuszek oraz Pełnomocnik ds. Rozwoju Krzysztof Ciemniewski, do końca nie udało się przekonać wszystkich radnych. Podkreślanie konieczności niezwłocznego działania i pokazanie korzyści jakie mogą płynąć dla miasta z tytułu otrzymania dotacji w ramach ZIT-u, wystarczyły jednak by część opozycyjnych radnych poparła konieczność wprowadzenia zmian w WPF-ie.

Ostatecznie, stosunkiem głosów: 13 za, 1 przeciw i 3 wstrzymujące się, Rada Miejska przyjęła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Dzięki temu Miasto może kontynuować prace nad przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, niezbędnej do aplikowania o unijną dotacje.

O pierwotnej decyzji radnych można przeczytać w materiale: Czy stracimy 115 mln zł?.