Alternatywa dla Szczakowskiej

9 lipca 2014, 14:02

Z rozmów jakie w pierwszym kwartale tego roku prowadził prezydent Paweł Silbert podczas spotkań z mieszkańcami Niedzielisk i Długoszyna wynikało, że głównym problemem tych dzielnic jest nadmierny ruch samochodów na ul. Szczakowskiej. Wtedy powstał pomysł kompleksowego remontu tej drogi. Okazało się jednak, że modernizacja nawierzchni nie ograniczy transportu kołowego na tej trasie, a dużo lepszym rozwiązaniem będzie budowa nowej obwodnicy. Przetarg na jej zaprojektowanie się właśnie zaczyna.

- W środę, 9 lipca do Biura Zamówień Publicznych został skierowany wniosek o ogłoszenie przetargu na sporządzenie pełnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla ul. Nowoszczakowskiej, obwodnicy Niedzielisk, w ciągu Obwodnicy Północnej Jaworzna - informuje Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich.

Kwestie budowy drogi alternatywnej do ul. Szczakowskiej już podczas dyskusji z Prezydentem Miasta podnosili niektórzy jaworznianie, mieszkający przy tej ruchliwej drodze. W toku przygotowywania się do zaplanowanego remontu, zasadność przeprowadzenia szerszej inwestycji wskazali także inżynierowie ruchu. Z ich doświadczenia wynika bowiem, że remont ulicy Szczakowskiej w najmniejszy sposób nie usunąłby problemu jej mieszkańców, czyli nadmiernego ruchu pojazdów.

Opierając się na tych ekspertyzach prezydent Silbert zdecydował, że problem należy usunąć kompleksowo poprzez kameralizację ul. Szczakowskiej, co możliwe będzie po stworzeniu nowej drogi. Docelowo, po uruchomieniu obwodnicy, ul. Szczakowska będzie służyła głównie do ruchu dojazdowego do posesji. Ruch towarowy i tranzyt wewnętrzny zostanie natomiast skierowany na nową trasę, która zostanie zaopatrzona w urządzenia ograniczające hałas i wibracje oraz będzie przebiegła poza obszarami zamieszkania.

- Do decyzji takiej przyczyniła się także propozycja wojewody, który w ramach Narodowego programu przebudowy Dróg Lokalnych, na remont ul. Szczakowskiej zaoferował nam środki niewystarczające na tak złożoną inwestycję - wyjaśnia Tomasz Tosza. - Dlatego postanowiliśmy, że Miasto skoncentruje środki na realizacji nowego odcinka Obwodnicy Północnej, zaś remont ul. Szczakowskiej przeprowadzi w okresie późniejszym, gdy ruch nie będzie już na niej tak uciążliwy, a tym samym nie będzie konieczności prowadzenia skomplikowanych zmian organizacji ruchu na okres prowadzonych prac.